زن بیمار به‌دلیل اینکه حدود ۳۰۰ کیلو وزن دارد ۱۵ سال خانه‌نشین شده بود اما وقتی دچار مشکل قلبی شد راهی جز انتقال وی به بیمارستان وجود نداشت.

حوادث

به همين دليل امدادگران اورژانس و آتش‌نشانان در عملياتي مشترك كه 7ساعت به طول انجاميد با تجهيزاتي ويژه او را به بيمارستان منتقل كردند.اين زن 60ساله كه ساكن يكي از محله‌هاي قم است چند روز قبل دچار درد از ناحيه قفسه سينه و ضعف شديدي شد. او حدود 300كيلو وزن دارد و به همين دليل 15سال از خانه بيرون نرفته بود و هر وقت كه دچار بيماري مي‌شد خانواده‌اش به جاي انتقال وي به بيمارستان، پزشكان را به خانه مي‌آوردند.

آنها اين بار هم از اورژانس كمك خواستند اما وقتي امدادگران بر بالينش حاضر شدند متوجه علائمي چون درد شديد سينه، تعريق همراه با زخم بستر شدند كه بايد هرچه سريع‌تر وي به بيمارستان منتقل مي‌شد. اما چطور مي‌شد اين زن سنگين وزن را از اتاقش كه در طبقه اول ساختمان قرار داشت خارج كرد؟

  • شروع عمليات

مهدي فراهاني، معاون مركز فوريت‌هاي پزشكي قم در اين‌باره مي‌گويد: «‌شرايط اين بيمار طوري بود كه در بهترين شرايط فقط يك پاي وي روي برانكارد آمبولانس اورژانس جا مي‌شد و هيچ وسيله‌اي كه بتوانيم وي را روي آن قرار داده و به آمبولانس منتقل كنيم وجود نداشت. در اين شرايط از آتش‌نشاني درخواست كمك كرديم تا با كمك آنها راهي براي انتقال زن از خانه‌اش به آمبولانس پيدا كنيم. در اين بين سناريوهاي زيادي شامل خراب كردن بخشي از ديوار خانه، استفاده از جرثقيل و استفاده از تخت فلزي براي انجام اين عمليات مطرح شد و اعضاي گروه امداد تصميم گرفتند با كمك آهنگر تختي فلزي بسازند.»

  • ساخت تخت مخصوص

تخت مخصوص حمل اين بيمار سنگين وزن بايد طوري ساخته مي‌شد كه بتواند وزن اين بيمار را تحمل كند و از سويي از راه پله خانه او عبور كند. ساخت تخت حدود 3ساعت طول كشيد و در اين شرايط حدود 20نفر از امدادگران بيمار را روي تخت قرار دادند اما بايد او را از 10پله پايين مي‌آوردند و اين سخت‌ترين بخش عمليات بود. فراهاني در اين‌باره مي‌گويد: «به خاطر وزن زياد بيمار عمليات با كندي پيش مي‌رفت و حدود 2ساعت طول كشيد تا امدادگران توانستند با استفاده از ابزار حرفه‌اي امداد و نجات ذره ذره بيمار را از طبقه اول پايين بياورند.

در اين وضعيت بيمار با يك كاميون خاور كه مخصوص حمل اثاث منزل بود و در شرايطي كه از سوي امدادگران اورژانس تحت مراقبت قرار داشت به بيمارستان شهيد بهشتي منتقل شد. در آنجا هم درحالي‌كه 7ساعت از شروع عمليات مي‌گذشت با كمك آتش‌نشاني، امدادگران اورژانس و مردم، بيمار از قسمت بار خاور با همان تخت فلزي پايين گذاشته و به اورژانس بيمارستان شهيد بهشتي منتقل شد.»

وي ادامه مي‌دهد:« سنگين وزن بودن اين بيمار باعث شده پزشكان در بيمارستان نيز براي مداواي وي با مشكلاتي روبه‌رو باشند. با اين حال وي تحت مداوا قرار دارد و اورژانس آمادگي دارد درصورت بهبود اين بيمار وي را به خانه‌اش منتقل كند.»

کد خبر 376261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار