مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر یکم تا دوازدهم بهمن ۱۳۹۶ و در ۷ بخش تخصصی برگزار می‌شود.

نمایش

به گزارش مهر، فراخوان سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با احترام به دستاوردهای ارزشمند دوره ­های پیشین جشنواره و با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها با هم­ اندیشی دست ­اندرکاران تئاتر کشور در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر و در آن روند پیش روی جشنواره با توجه به چند نکته معرفی شده است.

حذف تدریجی بازبینی آثار به ­صورت فیلم ­- تئاتر با رجوع به اجراهای زنده، اصلاح فرآیند انتخاب آثار با تکیه بر خرد جمعی و مراجعه به آرای طیف وسیعی از کارشناسان و مدیران تئاتر، اعتبار بخشی به جوایز جشنواره با فرآیند استانداردسازی موضوع داوری و کاستن تعداد جوایز، مانند دیگر جشنواره‌های جهانی تئاتر، توجه به ظرفیت ­های نوین اجرایی با حمایت از گونه­‌های مختلف تئاتر، تلاش برای هویت­ یابی و کارایی اجتماعی جشنواره تئاتر فجر در ترسیم روند جشنواره سی و ششم معرفی شده است.

جشنواره تئاتر فجر که توسط  اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه بین‌المللی تئاتر (ITI) برگزار می شود شامل بخش های مرور تئاتر ایران، تئاتر ملل، مهمان، بخش خارج از صحنه (Offstage)، بخش به ­علاوه فجر،  بخش مسابقه تئاتر ایران و بخش مسابقه تئاتر بین الملل می‌شود.

بخش مرور تئاتر ایران شامل آثاری خواهد بود که تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور، برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی و  آثار دانشجویی را در بر می گیرد. توضیحات شرایط و زمانبندی هر بخش به تفکیک در فراخوان آمده است.

بخش خارج از صحنه (Offstage) شامل هر گونه اجرا در خارج از صحنه و بیرون از فضاهای تئاتری متعارف با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل  ارتباط با مخاطب است که بر اساس مکان اجرا، در دسته­‌های اجرا در مکان­ های نامتعارف (در خیابان، اماکن تاریخی، ورزشگاه­‌ها، محیط ‌های طبیعی، کارخانه­ ها و اماکن متروک و...)، اجراهای کاربردی (درحوزه­ های مسئولیت اجتماعی؛ شامل اجرا با مهاجرین، سالمندان، معلولین، زندانیان، کودکان بیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، نابینایان و....در خارج از صحنه و یا مکان های مرتبط) و  پرفورمنس آرت (Performance Art) قرار می‌گیرد.

مطابق فراخوان پایان مهلت ثبت در خواست حضور در بخش مرور تئاتر ایران۱۴ مرداد ۹۶ اعلام شده است و هنرمندان می‌توانند با مطالعه دقیق فراخوان و گاه شمار هر بخش برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کربن، شماره ۱۸، طبقه اول است.

سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری فرهاد مهندس پور برگزار می‌شود.

کد خبر 375628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار