همشهری آنلاین: بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: ریسک‌های رشد جهانی درحال کم شدن است اما ریسک‌های جدیدی درحال ظهور است.

Global economy

مهر به نقل از رویترز نوشت: بانک مرکزی اروپا در بیانیه دوره‌ای اقتصادی خود اعلام کرد: به نظر می‌رسد که برخی ریسک‌های رشد جهانی در حال کاهش است و تا به حال بازارها خود را با شرایط و محدودیت‌های ناشی از سیاست‌های سخت‌گیرانه بانک مرکزی آمریکا وفق داده‌اند. اما به‌علت ظهور عوامل جدید به‌ویژه نشانه‌هایی که اشاره دارد سیاست‌گذاری‌های ایالات متحده به سمت محافظه‌کاری در حال تغییر است، چشم‌انداز همچنان به سمت یک افت پیش می‌رود.

بانک مرکزی اروپا همچنین اعلام کرد: به نظر می‌رسد شانس ایجاد تغییری مختل‌کننده در شرایط بازارهای مالی جهانی کاهش یافته است و بازارهای بزرگ نوظهور اقتصادی نسبت به چند سال اخیر شرایط بهتری دارند، از سوی دیگر پشتیبانی سیاست‌گذاری چین از رشد، نگرانی‌های مربوط به چشم‌انداز کوتاه‌مدت را کم کرده است.

بانک مرکزی اروپا در ادامه این بیانیه اضافه کرد: به نظر می‌رسد ارتباطات دقیق با سیستم بانک مرکزی آمریکا در کنار سیاست‌گذاری‌های تدریجی سخت‌گیری پولی و کاهش آسیب‌پذیری‌های‌ بازارهای نوظهور، ریسک محدود شدن نامنظم شرایط مالی جهانی را کاهش داده است.

بانک مرکزی اروپا اضافه کرد: اما منابع ریسک جدید به ویژه احتمال اتخاذ سیاست‌گذاری‌های محافظه‌کارانه توسط دولت جدید آمریکا، می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی بر اقتصاد جهانی بگذارد.

در ادامه بیانیه آماده است: آسیب‌پذیری‌های رو به افزایش چین در میان‌مدت بدلیل افزایش مداخلات دولتی و پتانسیل مذاکرات تفرقه‌افکنانه در مورد خروج انگلستان از اتحادیه اروپا(برگزیت) از جمله عوامل نگران‌کننده هستند.

بنابراین، در کل، با وجود اینکه به نظر می‌رسد برخی از ریسک‌ها از بین رفته باشند اما توازن ریسک‌های تهدید‌کننده چشم‌انداز جهانی همچنان نشان دهنده شرایط نزولی است.

کد خبر 374121

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha