همشهری آنلاین: مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران اعلام کرد: مودیان مالیاتی فقط تا پایان امروز (چهارشنبه ۳۱ خردادماه) فرصت مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی و یا از طریق سیستم اینترنتی برای قطعی کردن مالیات عملکرد سال ۹۵ دارند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، «محمدرضا جعفریان» افزود: مودیان برای بهره‌مندی از مزایای دستورالعمل مالیاتی امسال فقط تا ساعت 24 امشب از طریق سیستم اینترنتی می‌توانند اقدام کنند.

وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل سازمان امور مالیاتی و تعامل صورت گرفته با اتاق اصناف، میزان مالیات عملکرد سال 1395 اصناف نسبت به عملکرد سال 1394 معادل 8 درصد افزایش تعیین شده است.

جعفریان گفت: حدود 80 درصد از اصناف مشمول دستورالعمل جدید سازمان امور مالیاتی مشاغلی است که میزان فروش آنها تا یک میلیارد تومان در سال بوده باشد.

وی تصریح کرد: چنانچه به هر دلیلی مودیان نسبت به مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی و یا از طریق اینترنتی تا ساعت 24 امشب(31 خرداد 96) اقدام نکنند، نه تنها از معافیت‌های سازمان امور مالیاتی (دستورالعمل جدید) بهره‌مند نمی‌شوند، بلکه مشمول جریمه هم خواهند شد.

جعفریان اظهار کرد: امسال برای نخستین بار است که سازمان امور مالیاتی قانون جدید مالیات‌ها مصوب سال 1394 درباره عملکرد سال 95 را ابلاغ و به اجرا گذاشته است. به همین دلیل امسال اتاق اصناف توافقنامه مالیاتی با سازمان امور مالیاتی نداشت اما با برگزاری نشست‌های متعدد و تعامل‌های صورت گرفته، دستورالعمل جدید مبنی بر افزایش 8 درصدی مالیات نسبت به عملکرد 94 تعیین شد.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: براساس دستورالعمل امسال سازمان امور مالیاتی، در رابطه با مالیات مشاغل، مودیانی که تا یک میلیارد تومان فروش داشته باشند، از پر کردن اظهارنامه معاف هستند اما باید تا 31 خرداد 1396 (امروز)، مالیات عملکرد سال 95 خود را قطعی کرده باشند.

وی به صاحبان اصناف و مشاغل توصیه کرد که تا پایان وقت اداری امروز و یا تا ساعت 24 امشب نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند تا بتوانند از مزایای دستورالعمل امسال استفاده کنند و مشمول جریمه نشوند.

جعفریان گفت: برای گروه‌های اول و دوم که به ترتیب بین 10 تا 30 میلیارد ریال(یک تا سه میلیارد تومان) و بالاتر از سه میلیارد تومان فروش دارند، بر اساس قانون باید نسبت به پرداخت مالیات از طریق اظهارنامه‌های مالیاتی اقدام کنند.

وی افزود: مطابق بودجه سال 95 رقمی معادل 52 هزار میلیارد ریال(5200 میلیارد تومان) به عنوان مالیات مشاغل پیش‌بینی شده بود که 96 درصد آن محقق شد.

به گزارش ایرنا تمام مودیانی که در اجرای دستورالمعل تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به تکمیل فرم تهیه شده در سامانه سازمان امور مالیاتی اقدام کنند، با رعایت مقررات مربوطه، مالیات عملکرد سال 1394 آنها با هشت درصد افزایش، مبنای مالیات مقطوع سال 1395 آنها قرار می‌گیرد.

کد خبر 373918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =