همشهری آنلاین: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این‌که هدف از حمله موشکی سپاه تنبیه داعش بود، تاکید کرد که این حمله موشکی بنابر قانون با تصمیم شورایعالی امنیت ملی و تایید رهبری قابل انجام بود.

به گزارش ايلنا، علیرضا رحیمی نماينده مردم تهران در مجلس، با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران علیه مواضع گروهک تروریستی داعش اعلام کرد: باتوجه به رقابت مستمر ایران با نظام سلطه در حوزه موشکی، حمله اخیر سپاه پیامی آشکار برای جامعه جهانی به همراه داشت و مشخص شد که توان موشکی ایران از قدرت بازدارندگی کافی برخوردار است.

  • ایران توانایی بازدارندگی در مقابل تروریسم را در اختیار دارد

او این حمله را مشخصا در واکنش به قدرت‌نمایی اخیر داعش در تهران ازریابی کرد و هدف از آن را تنبیه این گروهک تروریستی دانست و در عین حال تاکید کرد که حمله موشکی سپاه قدرت ایران را نیز به رخ نظام سلطه کشاند، و در ادامه گفت: حمله تروریستی اخیر داعش به مجلس و حرم امام(ره) بیش از آن‌که در راستای سلب امنیت کشور باشد، نوعی قدرت‌نمایی بود و نگاه ما این است که ایران با امنیت پایدار، همچنان توانایی بازدارندگی در مقابل تروریسم را در اختیار دارد.

  • هدف از حمله موشکی سپاه تنبيه داعش بود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به پرسشی درخصوص احتمال تکرار چنین حملاتی از جانب ایران نیز یادآور شد: به نظر می‌رسد که امکان تداوم چنین حملاتی ازسوی ایران اندک باشد؛ چراکه هدف‌گذاری محدودی مبنی بر تنبیه داعش برای انجام این عملیات نظامی در نظر گرفته شده بود که کاملاً محقق و عملیاتی شد.

  • نیروهای مسلح در حوزه عملیاتی نیازمند مجوز مجلس نیستند

رحیمی با اشاره به روند قانونی طی شده برای انجام عملیات موشکی ازسوی سپاه، در پاسخ به این سوال که آیا انجام این اقدام نظامی نیازمند تصویب و تایید مجلس بوده یا خیر، اعلام کرد: به هرحال نیروهای مسلح در وهله نخست، تحت فرماندهی فرمانده کل قوا هستند و برای انجام فعالیت خود به ویژه در حوزه عملیاتی نیازی به مجوز مجلس ندارند.

  • حمله موشکی سپاه نیازمند تصمیم‌گیری شورایعالی امنیت ملی و تایید رهبری بود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: بر این اساس ستاد کل نیروهای مسلح وظیفه هماهنگی میان نیروهای نظامی مختلف را برعهده دارد و در مسائل برون مرزی همچون حمله موشکی اخیر نیز این شورایعالی امنیت ملی است که تصمیم‌گیری می‌کند. این درحالی است که تصمیمات این شورایعالی برای اجرایی شدن نیازمند تایید مقام معظم رهبری به‌عنوان فرمانده کل قوا است.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس دهم به اهمیت اجماع عمومی درمیان جریان‌های سیاسی و همچنین حمایت یکپارچه گروه‌های مختلف مردم از حمله موشکی سپاه نیز اشاره کرد و گفت: منافع ملی و مسائلی همچون تمامیت ارضی همواره مورد اتفاق ‌نظر و اجماع همه مردم است و هنگامی که این مسأله مورد تهدید قرار می‌گیرد، نوعی همگرایی ملی در میان همه آحاد ملت و همچنین جریان‌های مختلف سیاسی ایجاد می‌شود که در جریان هشت‌سال دفاع مقدس نیز شاهد آن بودیم.

  • موضوع تغییر رژیم ایران ازسوی اقلیتی در آمریکا دنبال شود

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین در واکنش به اظهارات اخیر رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره تلاش این کشور برای براندازی و تغییر رژیم در ایران اعلام کرد: موضوع تغییر رژیم ممکن است ازسوی اقلیتی در ایالات متحده دنبال شود اما واقعیت این است که وضعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌الملل محلی برای پیگیری و مبنایی برای چنین فرضیاتی باقی نمی‌گذارد.

  • ارتقای دموکراسی در ایران جایی برای اندیشیدن به تغییر رژیم باقی نمی‌گذارد

او گفت: اعتباری که جمهوری اسلامی ایران هم در مجامع بین‌المللی و هم پس از بحث برجام نزد افکار عمومی به دست آورد، و همچنین ارتقای دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران که بر اساس آن هر روز شاهد بالاتر رفتن درجه جمهوریت نظام و سطح مشارکت مردم در حاکمیت هستیم، جایی برای موضوع تغییر رژیم و حتی اندیشیدن به این بحث باقی نمی‌گذارد.

  • اساس حاکمیت در جمهوری اسلامی بر رای و خواست مردم استوار است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تغییر رژیم برای کشورهایی قابل طرح است که ماهیت و ریشه مردمی ندارند و گروهی از اقلیت بی‌توجه به خواست مردم نسبت به تشکیل رژیم اقدام کرده‌اند؛ حال آن‌که اساس حاکمیت در جمهوری اسلامی بر رای و خواست مردم استوار است و بحث تغییر رژیم ماهیتا جایگاهی نخواهد داشت و حتی در مقام تحلیل و فرضیه نیز این بحث بی‌مبنا و بلاوجه است.

کد خبر 373889

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار