همشهری آنلاین: تابستان آفتابی فرصت‌های فراوانی برای بازی بچه‌ها فراهم می‌آورد، اما والدین در این فصل باید بیشتر مراقب کودکان باشند.

sunglass
  • مراقبت در برابر آفتاب

نوزادان زیر شش ماه را باید از نور مستقیم آفتاب دور نگهداشت. به دنبال مکانی سایه‌دار بگردید و کودکتان با شلوارهای دراز سبک و پیراهن آستین‌بلند و در صورت امکان کلاه لبه‌دار بپوشانید. کرم ضد آفتاب با SPF (فاکتور محافظت در برابر خورشید) ۱۵ یا بیشتر را روی مناطق برهنه پوست کودک مانند صورت و پشت دست‌ها بمالید.

درصورتی‌که کودک دچار آفتاب‌سوختگی شد، کمپرس سرد کمک‌کننده است.

در کودکان در سنین بالاتر، بهترین راه پیشگیری از آفتاب‌سوختگی دور ماندن از تابش نور مستقیم خورشید است. در سایه ماندن مفید است و همچنین حتی‌المقدور بیرون نماندن در فواصل ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر که احتمال آفتاب‌سوختگی به‌خصوص بالا است.

کلاه‌های با لبه ۷.۵ سانتی‌متری یا لبه کلاه روبه‌جلو مفید هستند و همچنین عینک‌های آفتابی که ۹۷ تا ۱۰۰ درصد پرتوهای ماورای بنفش A و ‌B را فیلتر کند.

لباس ریزبافت نیز به محافظت در برابر نور خورشید کمک می‌کنند.

در کودکان نیز کرم ضد آفتاب با SPF دست‌کم ۱۵ به پیشگیری از آفتاب‌سوختگی کمک می‌کند. نوجوانان و بزرگ‌سالان در هر بار استفاده باید حدود ۳۰ گرم کرم ضد آفتاب را چه در روزهای آفتابی و چه در روزهای ابری روی پوست بمالند.

کرم ضد آفتاب کودکان هر دو ساعت یک‌بار و پس از شنا کردن یا تعریق باید تجدید کنید. توجه داشته باشید که آب و شن پرتوهای ماورای بنفش را منعکس و خطر آفتاب‌سوختگی را بیشتر می‌کنند.

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به گرما، در هنگام هوای گرم یا مرطوب فعالیت‌هایی را که ۱۵ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشند، محدود کنید. اطمینان حاصل کنید که کودکان تشنه نمی‌مانند و مایعات کافی دریافت می‌کنند: اگر زمان فعالیت کودکان در آفتاب کمتر از یک ساعت باشد، نوشیدن آب کافی است. اما اگر فعالیت جسمی بیش از یک ساعت طول بکشد، باید هر ۲۰ دقیقه آب یا نوشابه ورزشی به کودک داده شود.

اگر تازه به منطقه‌ای با آب‌وهوای گرم‌تر رفته‌اید، یک یا دو هفته به کودکانتان وقت دهید به آب‌وهوای جدید به‌خصوص اگر مرطوب هم باشد، عادت کند.

کودکان باید لباس‌های با رنگ روشن و سبک با فقط یک لایه ماده جاذب بپوشند تا به بخار شدن عرق کمک شود. اگر پیراهن از عرق خیس شده باشد، باید آن را عوض کرد.

  • مراقبت بیشتر درباره ماشین

نوزادان و کودکان کم‌سن نمی‌توانند دمای بدنشان را مانند بزرگ‌سالان تنظیم کنند. بنابراین اگر کودک به‌خصوص کودک زیر ۳ سال را در ماشین داغ باقی بگذارید، دچار گرمازدگی می‌شود و خطر مرگ او را تهدید می‌کند. هیچ‌گاه کودک را در ماشین به حال خود رها نکنید.

هنگامی‌که رانندگی‌تان تمام شد، همیشه کودکان را از ماشین خارج کنید و او را در معرض خطر گرمازدگی قرار ندهید. پس از خارج کردن کودکان درهای ماشین را قفل کنید تا دوباره بدون حضور فردی بزرگ‌سال نتوانند وارد ماشین شوند.

  • بیرون رفتن از خانه

با توجه به تعطیلات و وقت آزاد کودکان باید توجه بیشتری به جاهایی که کودکان هستند و جاهایی که قرار است به آن بروند، داشته باشید. اگر کودکتان در طول ۱۰ دقیقه از زمان مقرر به مکان مشخص‌شده نیامد، تلفن کنید تا معلوم شود کجا هستند.

HealthDay

کد خبر 373726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار