همشهری آنلاین: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: بر اساس گزارش نهایی ارائه شده توسط شاخص جهانی نوآوری Gll ۲۰۱۷، ایران در شاخص خروجی‌های دانش و فناوری رشد ۱۸ رتبه‌ای دارد.

علم و فناوری

به گزارش فارس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه جدیدترین گزارش شاخص جهانی نوآوری (Gll 2017) در سال 2017 که 25 خرداد ماه 96 منتشر شده است، بیان کرد: گزارش یاد شده به ارزیابی 127 کشور پرداخته که بر اساس این گزارش، ایران در ادامه روند رو به رشد خود در چند سال اخیر با سه پله صعود از رتبه 78 در سال 2016 به رتبه 75 در سال 2017 رسیده است.

وی افزود: واقعیت این است که رتبه 75 با توجه به ظرفیت‌های ملی و توانمندی‌های نوآورانه نشان‌دهنده واقعیت‌های ایران نیست و معمولا مدل‌های بین‌المللی به دلیل برخی رویکردهای خاص و عدم تناسب دقیق ویژگی‌های کشورهایی مانند ایران، ابزار دقیقی برای اندازه‌گیری نیست.

به گفته ستاری، با این وجود، مدل‌های مذکور به دلیل مقایسه بین‌المللی و اندازه‌گیری مستمر، می‌توانند نکته‌هاي قابل توجهی برای سیاست‌گذاری داشته باشند.

وی تصریح کرد: یکی از نکته‌هاي مهم در این مدل، لزوم توجه متوازن به همه ابعاد نوآوری ملی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: بر اساس گزارش سال 2017، رشد ایران در شاخص‌هایی مانند خروجی دانش و فناوری و خروجی خلاق به ترتیب 18 و 10 بوده است که رشد مناسبی را در مقایسه با رشد رتبه کلی کشور نشان می‌دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به دیگر شاخص‌های تعیین‌کننده در این گزارش، گفت: در شاخص‌های سرمایه انسانی و پژوهش و نهادها نیز با رشد 3 و 6 پله ای تقریبا مشابه روند کلی بوده است.

به گفته وی، در شاخص‌هایی مانند زیرساخت، پیچیدگی بازار کسب و کار که نشان‌گر میزان موفقیت بخش اصلی اقتصادی در فراهم کردن زیرساخت‌های مالی و اطلاعاتی و همچنین به کارگیری و نفوذ فناوری و نوآوری در بخش‌های بزرگ صنعتی و خدماتی است روند مناسبی نداشته‌ایم و شاهد نزول در رتبه بین 4 تا 10 پله هستیم.

ستاری معتقد است: این عدم تناسب در بهبود رتبه نشان می‌دهد که بخش‌های اصلی اقتصاد هنوز نتوانسته‌اند متناسب با رشد سرمایه انسانی و علمی و فناورانه در مراکز علمی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، فضای مناسبی برای شکوفایی این ظرفیت‌ها در قالب عملکرد نوآورانه و اقتصادی فراهم کند.

نایب رئیس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین بیان کرد: بر این اساس، تلاش مضاعف برای بهبود محیط کسب و کار و زیرساخت‌های اساسی آن و همچنین توجه بیشتر فعالان اقتصادی به موضوع فناوری و نوآوری، الزام کلیدی برای رشد ایران در عرصه جهانی نوآوری و رقابت پذیری است که امیدواریم در برنامه‌های دولت دوازدهم جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

کد خبر 373435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار