همشهری آنلاین: وزیر دفاع آمریکا و همتایانش از قطر توافقنامه فروش جنگنده‌های اف ۱۵ به دوحه را در قالب قراردادی به ارزش ۱۲ میلیارد دلار امضا کردند. این در حالی است که دو کشتی جنگی آمریکایی به آب‌های قطر رسیده‌اند.

قطر

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره این قرارداد نظامی شامل فروش ۷۲ جنگنده اف ۱۵ به دوحه می‌شود که مذاکرات درباره آن از نوامبر ۲۰۱۶ آغاز شد.

همچنین اخیرا خبرگزاری بلومبرگ به نقل از سه فرد مطلع اعلام کرده بود، قطر توافقنامه خرید ۳۶ جنگنده اف ۱۵ را از آمریکا امضا خواهد کرد.

یک منبع مطلع از قرارداد نیز روز چهارشنبه به رویترز گفت، وزیر دفاع آمریکا و همتایانش از قطر با هم دیدار می‌کنند.

آمریکا نوامبر گذشته با قرارداد فروش ۷۲ جنگنده اف ۱۵ به قطر مواقفت کرد. در عین حال فروش هواپیمای بویینگ جزو اصلی این قرارداد است.

با این جنگنده‌ها دولت قطر می‌تواند توانایی فنی خود و همکاری امنیتی و اقدام مشترک بین واشنگتن و دوحه را تقویت کند.

خالد العطیه، وزیر مشاور در امور دفاعی قطر و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا همچنین به بررسی مسائل امنیتی مشترک از جمله عملیات ضد داعش پرداختند.

هر دو بر اهمیت کاهش تنش بین قطر و کشورهای همسایه‌اش در جهت تقویت اهداف مشترک تاکید کردند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند، هدف سفر خالد العطیه به آمریکا تکمیل توافقنامه نظامی مذکور است.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرده است: این سفر با هدف تقویت همکاری امنیتی بین واشنگتن و دوحه بود.

خالد العطیه نیز که در حال حاضر در آمریکاست، اعلام کرد: این توافقنامه ۶۰ هزار فرصت شغلی در ۴۲ ایالت آمریکا را فراهم خواهد کرد.

العطیه اظهار داشت: این توافقنامه به منزله تکمیل تعهد طولانی مدت قطر در زمینه همکاری با دوستان و هم‌پیمانانش در آمریکا و در جهت تقویت همکاری استراتژیک در جنگ علیه خشونت است.

این امضای توافقنامه همزمان با ورود دو کشتی جنگی آمریکایی به آب‌های قطر جهت مشارکت در رزمایش مشترک نیروهای آمریکایی و قطری است.

خبرگزاری رسمی قطر به نقل از یک مقام وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: دو کشتی جنگی آمریکایی وارد بندر بین‌المللی "حمد" در جنوب شرق دوحه شده‌اند.

وی به زمان آغاز این رزمایش، یا تعداد نیروهای شرکت کننده و ماهیت آن اشاره‌ای نکرد.

این رزمایش اولین در نوع خود از زمان بحران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

کد خبر 373255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار