همشهری آنلاین: معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: صاحبان مشاغل خودرو تکلیفی به ارایه اظهارنامه مالیاتی ندارند.

به گزارش ایرنا از رسانه مالیاتی ایران، نادر جنتی از تعیین مالیات مقطوع برای عملکرد سال 1395 صاحبان مشاغل خودرو خبر داد و گفت: این دسته از مودیان در صورت بهره‌مندی از دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم و پرداخت مالیات مقطوع، تکلیفی به ارایه اظهارنامه مالیاتی ندارند.

وی گفت: مالکان مشاغل خودرویی از جمله صاحبان وسایل نقلیه مسافری، باری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی، مطابق جداول تنظیم شده و با رعایت گروه‌بندی استان‌ها مکلف به پرداخت مالیات مقطوع تعیین شده تا پایان خردادماه 1396 هستند.

وی افزود: صاحبان مشاغل یاد شده که می‌خواهند از این دستورالعمل بهره‌مند شوند، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آیین‌نامه ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سال 1395 ندارند و باید مالیات مقطوع را تا پایان خردادماه سال 1396 پرداخت کنند.

وی ادامه داد: در غیر اینصورت صاحبان مشاغل مذکور که خواستار بهره‌مندی از این دستورالعمل و پرداخت مالیات مقطوع نیستند، جهت بهره‌مندی از معافیت مالیاتی سالانه و عدم تعلق جریمه، ملزم به ارایه اظهارنامه مالیاتی تا پایان خردادماه هستند.

وی تصریح کرد: مالیات عملکرد سال 1395 صاحبان مشاغل خودرویی موضوع این دستورالعمل، با توجه به امکانات و شاخص‌های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نیز شرایط جوی و تقسیم‌بندی استان‌های کشور به پنج گروه، با اعمال ضرایب جدول گروه‌بندی استان‌ها، به صورت مقطوع تعیین شده است.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مودیانی که در سال 1395 به صورت کامل فعالیت نداشته‌اند، مالیات آنها براساس مدت کارکرد قطعی می‌شود، گفت: مالیات صاحبان سایر وسایط نقلیه که در جداول تعیین شده قید نشده است، باید نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق تا 31 خردادماه اقدام کنند.

کد خبر 372950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =