همشهری آنلاین: برخی از ناهنجاری‌های ژنتیکی وابسته به سن مادران هستند به طوری‌‎که با افزایش سن مادر احتمال ابتلای نوزاد به سندرم داون بسیار بیشتر خواهد شد.

سندروم داون

به گزارش ايرنا، سندرم داون، ناهنجاری ژنتیکی است که به آن تریزومی (trisomy) نیز گفته می‌شود و در آن فرد مبتلا به جای 2 نسخه از کروموزوم 21، سه نسخه از این کروموزوم را به ارث می‌برد.

سندرم داون برای اولین بار در سال 1866 توسط دکتر جان لانگدن داون به رسمیت شناخته شد و از آن پس به یاد وی به این اختلال ژنتیکی سندرم داون گفته شد. این سندرم روی رشد فیزیکی طبیعی نوزاد تاثیر گذاشته و باعث مشکلات یادگیری خفیف تا متوسط و به صورت مادام العمر مي‌شود.

رئیس کلینیک سقط مکرر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری پژوهشگاه ابن سینا گفت:  در سن 30 سالگی مادران از هر 959 زایمان یک مورد مبتلا به سندرم داون می‌شوند اما بالای 40 سالگی این تعداد افزایش چشمگیر یافته و از هر 84 بارداری یک مورد به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دکتر سهیلا انصاری پور، مهمترین راه جلوگیری از تولد فرزند مبتلا به سندرم داون را بارداری در سنین پایین‌تر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر تشخیص این بیماری با غربالگری انجام می‌شود و در صورت تشخیص، تا سن 20 هفتگی اجازه ختم حاملگی داده می‌شود.

وي گفت: افراد مبتلا به سندرم داون نسبت به افراد سالم بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، مشکلات شنوایی و بینایی قرار دارند.

 انصاري پور، سن بارداری مناسب را 20 تا 35 سال اعلام کرد و توضیح داد: مطالعه ای که در این زمینه انجام شده، نشان داد افرادی که در سنین 15 تا 19 سال باردار شدند در مقایسه با سنین بالاتر، 20 تا 35 سال بیشتر در معرض کم خونی، زایمان زودرس و مسمومیت بارداری قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه مادران باردار بالای 35 سال هم در معرض خطر هستند، گفت: اگر چه این افراد بیشتر تحت مراقبت و مشاوره بارداری قرار می‌گیرند اما برخی مطالعات افزایش عوارض مرگ و میر و معلولیت جنینی را در این افراد گزارش کرده است.

رئیس کلنیک سقط مکرر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری گفت: در مطالعه ای مرگ و میر مادران باردار 35 تا 39 ساله 2.5 برابر افراد 20 تا 35 سال گزارش شده و این مقدار در افراد بالای 40 سال به 5.3 رسیده است.

وی، علت مشکلات جنین و نوزادی در مادران باردار مسن را افزایش فشار خون، دیابت، زایمان زودرس، کاهش رشد داخل رحمی، ناهنجاری‌های کروموزومی و بارداری‌های حاصل از IVF اعلام کرد.

کد خبر 372593

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha