همشهری آنلاین: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد، به مناسبت ماه مبارک رمضان نخستین سبد حمایت غذایی سال جاری از فردا (دوشنبه ۸ خرداد) در سراسر کشور توزیع می‌شود.

سبد غذایی

به گزارش ایرنا، 'علی ربیعی' ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی کسب فیض برای هموطنان افزود: امسال سبد حمایت غذایی ماه مبارک رمضان را با 2 هزار و 200 میلیارد ریال(220 میلیارد تومان) پوشش دادیم . ابتدا بودجه یک هزار و 600 تا یک هزار و 800 میلیارد ریال (بین 160 تا 180 میلیارد تومان) برای سبدها پیش‌بینی کرده بودیم که آن را به 2 هزار و 200 میلیارد ریال(220 میلیارد تومان) افزایش دادیم.

وی تعداد خانوارهایی که تحت پوشش قرار می‌گیرند را 3 میلیون و 888 هزار و 574 خانوار اعلام کرد که با اندازه میانگین خانوار به طور تقریبی بیش از 10 میلیون نفر می‌شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: علاوه بر آن زنان باردار و کودکان دارای سوء تغذیه نیز از قبل شناسایی شده‌اند که آنها تحت این پوشش حمایتی قرار می‌گیرند.

ربیعی گفت: از آنجایی که در ماه مبارک رمضان قرار داریم و مصرف بیشتر به سمت پروتئین است کالاهای درنظر گرفته شده شامل گوشت قرمز، گوشت سفید، روغن، برنج، خرما، حبوبات و سایر کالاهای مصرفی ماه مبارک است که هرکسی می‌تواند از هریک از اقلام به هر مقداری که می‌خواهد خرید کند.

وی افزود: تنوع نیز وجود دارد و افراد می‌توانند به فروشگاه‌هایی که قبلا در سایت اعلام شده مراجعه کنند و با اختیار خود می‌توانند نه یک بار بلکه چند بار خرید خود را انجام دهند . مطالعه انجام شده نشان می‌دهد معمولا خرید‌ها در سه ماه انجام می‌شود و سه ماه نیز فرصت دارند.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای خانوارهای یک نفره حدود 300 هزار ریال ( 30 هزار تومان)، دونفره 600 هزار ریال(60 هزار تومان) و برای خانوارهای 3 نفره به بالا به ازای هر نفر 100 هزار ریال(10 هزار تومان) افزوده می‌شود که در نهایت تا سقف یک میلیون و 200 هزار ریال( 120 هزار تومان) کالا دریافت خواهند کرد.

ربیعی تاکید کرد: این نخستین سبد حمایت غذایی ماه مبارک رمضان است که براساس سیاست‌هایی که در گذشته داشتیم آن را گسترش خواهیم داد.

وی همچنین گفت: روز گذشته جلسه‌ای در کمیسیون تخصصی شورای عالی رفاه برگزار کردیم و یکی از مباحث این بود که در جمعیت تحت پوشش سبد حمایت غذایی مقداری تجدیدنظر کنیم و بیشتر به سمت یک هزار روز اول زندگی برویم و اگر بتوانیم همین جمعیت فعلی را با یک سری جمعیت جدید که شاید در مقاطع خاص نیازمند سبد غذایی باشند هم پوشش دهیم برای آینده ارائه سبد غذایی گسترش این‌چنینی نیز خواهد داشت .

احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سبد امنیت غذایی ماه‌های بهمن و اسفند به سه میلیون و 406 هزار و 633 خانوار تعلق می‌گیرد که یک میلیون و 248 هزار و 408 خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور سبد خود را دریافت کردند.

میدری گفت: 2 میلیون و 200 هزار خانوار از سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) مشمول دریافت مستمری بودند که 500 هزار تا یک میلیون ریال دریافتی داشتند که اکنون دریافتی آنها به یک میلیون و 900 هزار تا چهار میلیون و 600 هزار ریال افزایش یافته است.

به گفته وی، 18 درصد خانوارها در استان تهران و 66 درصد خانوارها در استان سیستان و بلوچستان سبد خانوار خود را گرفتند و در مجموع طبق اعلام بانک مرکزی، 58 درصد خانوارها سبد خانوار خود را دریافت کردند.

وی توضیح داد: به دلیل فرارسیدن نوروز و ضعف اطلاع رسانی فقط یک میلیون و 200 هزار خانوار سبد خود را دریافت کردند اما رقم تخصیص یافته برای خانوارها در بانک مرکزی برای این موضوع محفوظ ماند.

این مسئول ادامه داد: افزون بر خانوارهای زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، به دانش آموزان شبانه روزی و عشایر نیز سبد کالاها تخصیص می‌یابد که تاکنون فقط 14 درصد آنان سبد خود را دریافت کرده‌اند.

به گفته وی، پنج درصد افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی همپوشانی دارند که این مشکل از طریق تبادلات الکترونیکی بین دو نهاد حل می‌شود.

میدری تصریح کرد: خانوارهایی که سهمیه بهمن ماه خود را دریافت نکرده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه و خانوارهای که سبد اسفندماه را نگرفته‌اند تا آخر خرداد می‌توانند نسبت به دریافت سبد خود اقدام کنند.

وی در مورد خانوارهایی که به دلایل مختلف کارت آنها سوخته است، گفت: اعتبار آنها در کارت جدید محفوظ است و به محض صدور کارت جدید خانوارها می‌توانند با مراجعه به مرکزها، سبد خود را دریافت کنند.

میدری اعتبار سبد امنیت غذایی را یک هزار و 800 میلیارد تا 2هزار میلیارد ریال اعلام کرد که برای هر خانوار ٣٠٠ هزار تا یک میلیون و 100 هزار ریال اختصاص می‌یابد.

وی گفت: خانوارها می‌توانند کالای خود را از فروشگاه های فرهنگیان، سپه، شهروند، اسکاد (اتحادیه سراسری تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت) و رفاه دریافت کنند.

کد خبر 371617

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار