همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد کودکان پیش دبستانی که کمتر از میزان لازم می‌خوابند بسیار در معرض مشکلات توجه کردن، کنترل احساسات و پردازش اطلاعات در سنین کودکی هستند.

بدخوابی در سنین پیش دبستانی با بروز مشکلات رفتاری همراه است

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر السی تاوراس، پژوهشگر ارشد از بیمارستان عمومی کودکان ماساچوست، در این باره می‌گوید: «تا سن ۷ سالگی، این کودکان بیخواب به شدت با عملکرد فکری و هیجانی روبرو هستند.»

به گفته وی، «توصیه خوابیدن در هر سنی متفاوت است. در مجموع کودکان ۳ تا ۴ سال روزانه نیاز به ۱۱ ساعت خواب دارند. کودکان کوچک‌تر نیاز به خواب بیشتر و کودکان بزرگتر نیاز به خواب کمی کمتر دارند.»

در این مطالعه، معلم کودکانی که به سن ۷ سالگی رسیده بودند همراه با مادر این کودکان پرسشنامه‌ای با هدف ارزیابی هر نوع عملکرد اجرایی کودک پر کردند. معلمان این کودکان هم پرسشنامه‌ای را تکمیل کردند. عملکرد اجرایی شامل میزان توجه و استدلال، یعنی توانایی مغز در پردازش اطلاعات ورودی و پاسخ مناسب به آنها بود.

گزارش مادران و معلمان ارتباطات مشابهی را بین عملکرد ضعیف و عدم خواب کافی از سن ۳ سالگی به بعد آشکار ساخت.

تاوراس در ادامه می‌گوید: «مطالعات قبلی نشان داده‌اند که خواب برای عملکرد خوب مغز مهم است و حتی ممکن است در رشد مغز کودکان نقش داشته باشد.»

کمبود خواب می‌تواند بر انعطاف‌پذیری مغز، توانایی تغییر در واکنش به تاثیرات و تجربه‌های محیطی، تاثیر داشته باشد. این باور وجود دارد که خواب به مغز این فرصت را می‌دهد تا خودش را از سموم جمع شده در مغز در طول روز رها سازد.

کد خبر 369821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار