همشهری آنلاین: حدود یک هزار نفر از زائران پاکستانی بازگشته از عتبات عالیات و مشهد مقدس، که طی ۱۵ روز گذشته و پس از عبور مرز ایران، در مرز تفتان در خاک پاکستان به دلیل نبود امکان اسکورت امنیتی آنها از تفتان تا کویته، سرگردان و بلاتکلیف مانده‌اند، دست به تحصن زده و گذرگاه مرزی تفتان-میرجاوه را مسدود کردند.

 تحصن اعتراضی یکهزار زائر پاکستان بازگشته از ایران در مرز تفتان

'محمد رفیعی' سرکنسول جمهور اسلامی ایران در کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد، با اشاره به اینکه زائران پاکستانی بازگشته از ایران، طبق مقررات و با هدف تامین امنیت آنها، باید مسیر زمینی و بیش از 600 کیلومتری تفتان تا کویته را توسط نیروهای امنیتی پاکستان اسکورت شوند، گفت: طی 15 روز اخیر و به رغم گرمای 45 درجه ای هوا، کمبود مواد غذایی و نبود امکانات بهداشتی، رفاهی و اقامتی مناسب، تعداد زائران پاکستان عبور کرده از مرز میرجاوه به داخل خاک پاکستان، به حدود یک هزار نفر رسیده و این افراد که تعداد زیادی از آنان را زنان و کودکان تشکیل می دهند، به ودلیل نبود امکانات اسکورت، در شرایط نا مناسب در مرز تفتان سرگردان مانده اند.

در زمان حاضر، حدود یک هزار نفر از زائران پاکستانی در منطقه مرزی تفتان، در هوای گرم ، بدون آذوقه و امکانات رفاهی و بهداشتی مناسب، منتظر هستند تا با اسکورت نیروهای امنیتی، تفتان را به مقصد کویته ترک کنند و از آنجا مسیر شهرها و خانه های خود در نقاط مختلف پاکستان را در پیش گیرند.

رفیعی گفت که سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کویته برای کمک به حل این مسئله، از روز گذشته تلاش هایی را آغاز کرده و طی دیروز وامروز، به رغم تعطیلی پایان هفته در روزهای شنبه و یکشنبه، تماس های مکرر با مسئولان ذیربط در ایالت بلوچستان برقرار کرده است.

وی با بیان اینکه مسدود شدن گذرگاه مرزی میرجاوه-تفتان طی دو روز اخیر به دلیل تحصن زائران پاکستانی، باعث ایجاد صف نسبتا طولانی کامیون های و تریلرهای ایرانی و پاکستان حامل کالاهاهی مختلف از جمله مواد غذایی در دوطرف مرز شده است، گفت: هماهنگی های لازم برای حل این مشکل انجام شد تا کامیون ها بتوانند از مرز عبور کنند.

در ایام ماه محرم و صفر که تعداد زائران پاکستانی عتبات عالیات و مشهد مقدس چند برابر نسبت به ماه های دیگر است، تقریبا هر روز تعداد این افراد که ازطریق خاک ایران به کشورشان بازمی گرند، به 'حد نصاب' یعنی حدود پنج هزار نفر (83 دستگاه اتوبوس) می رسد و امکانات اسکورت برای آنها تقریبا هر روز انجام می شود. اما در سایر فصول با توجه به کمتر شدن سفرهای زیارتی، زمان به حدنصاب رسیدن این زوار در مرز تفتان، گاهی حتی به یک ماه هم می رسد که باعث بروز مشکلات متعدد برای این زائران در مرز تفتان می شود.

رفیعی اظهار داشت که اگرچه طرف پاکستانی به ویژه نهادهای ذیربط ایالت بلوچستان اقدامات بسیار خوبی برای تامین امنیت زائران در مسیر تفتان به کویته و بالعکس انجام داده اند، اما برقراری خدمات اسکورت برای زائران حداقل دو تا سه بار در هفته به منظور رفاه حال این مسافران و پیشگیری از سرگردانی و بروز مشکلات غذایی، بهداشتی و ... برای آنها در شرایط آب و هوایی بسیار گرم ، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

سرکنسول کشورمان در کویته با بیان اینکه سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد نیز از طریق مبادی ذیربط درحال پیگیری برای رسیدگی و کمک به حل این مسئله است، گفت: تماس ها با طرف های ذیربط پاکستانی در ایالت بلوچستان ادامه دارد و امیدواریم مشکلات ایجاد شده درتفتان برای یک هزار نفر از زائران پاکستانی، با تامین تیم اسکورت از سوی نیروهای امنیتی پاکستان، طی ساعات آینده و به سرعت برطرف شود.

نبود امکانات اقامتی و رفاهی کافی و مناسب در تفتان برای مسافران و زائران، به ویژه در فصول زمستان و تابستان، موجب بروز مشکلات زیادی برای زائران پاکستانی و سرگردانی آنها می شود. این مسائل و نارضایتی زائران باعث شده تا این موضوع بارها به رسانه های پاکستان کشیده شود.

سالانه صدها هزار نفر از پاکستانی های علاقه مند به ائمه اطهار (ع) برای زیارت مشهد مقدس و شهر مقدس قم به ایران سفر می کنند و یا از طریق خاک ایران، عازم عتبات عالیات می شوند.

نبود پروازهای مستقیم میان پایتخت های دو کشور و همچنین جالی خالی پرواز مستقیم بین شهرهای کویته و زاهدان به عنوان دو استان همجوار در ایران و پاکستان، سبب شده تا زارئران پاکستانی، به عشق زیارت ائمه اطهار (ع)، رنج و مصائب فراوان امنیتی، اقامتی، بهداشتی و ... سفر زمینی را به جان بخرند.

کد خبر 369228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار