همشهری آنلاین: وزارت دفاع تاجیکستان لایحه خرید خدمت سربازی را با شیوه‌ای خاص به دولت این کشور پیشنهاد کرده است و در صورت تایید، جوانان مشمول در نهادهای اجتماعی استخدام شده و حقوق ماهانه کامل خود را به وزارت دفاع این کشور برای تامین بودجه نظامی پرداخت خواهند کرد.

 طرح خدمت جایگزین سربازی در تاجیکستان

به گزارش ايرنا، «شیرعلی میرزا»، وزیر دفاع تاجیکستان روز چهارشنبه هنگام سخنرانی در مورد قانون وظایف عمومی جنگی و خدمت سربازی در جلسه پارلمان این کشور گفت: این وزارتخانه هم اکنون این طرح را با نام «خدمت جایگزین»(آلترناتیو) آماده و برای بررسی به دولت ارسال کرده است که البته انجام این طرح نیاز به مقداری بودجه دارد.

در «خدمت آلترناتیوی» مشمولان خدمت سربازی به جای دو سال خدمت در نیروهای مسلح، در نهادهای اجتماعی کشور مثل بیمارستانها ، مهدهای کوک و مراکز بهزیستی جذب می شوند و دستمزد خود را برای تامین مالی نظامیان به وزارت دفاع می‌سپارند.

به گزارش رسانه های محلی، در این جلسه پارلمان، برخی نمایندگان نیز پیشنهاد کردند که جوانانی نمی‌خواهند در ارتش خدمت کنند، باید به وزارت دفاع مبلغ معینی را بسپارند تا از خدمت ترخیص شوند.

این نمایندگان همچنین پیشنهاد کردند، که دوره خدمت سربازی در ارتش از دو سال فعلی به یک سال کاهش داده شود.

طرح خرید خدمت در تاجیکستان در حالی است که «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری این کشور سال پیشتر در نشستی اعلام کرد که می خواهد تعداد نیروهای ارتش این کشور را از شش هزار نفر فعلی به حدود20 هزار نفر افزایش دهد.

رحمان گفت: به خاطر شرایط حساس جهانی و منطقه خاورمیانه و وجود انواع تهدیدها، لازم است که ارتش تقویت و تعداد نیروهای کشور به بیش از 20 هزار نفر افزایش یابد.

به گزارش رسانه های محلی تقویت ارتش تاجیکستان و روند افزایش نیروهای واحدهای نظامی از سال 2015 شروع شده است. براساس این گزارشها ارتش تاجیکستان به تجهیزات نظامی روسی مجهز خواهد شد که از پایگاه 201 روسیه رسانده می‌شود.

روسها نیز بارها ازکمک به ارتش تاجیکستان حرف زده‌اند. از جمله بعد از معاهده دوشنبه و مسکو، که حضور نظامی روسیه در تاجیکستان را تا سال 2042 تمدید کرده است، روسها موظف شدند که به ارتش تاجیکستان 200 میلیون دلار کمک نظامی کنند.

موضوع تامین و تحکیم نیرو‌های نظامی و امنیتی تاجیکستان با توجه به بروز تحولاتی چون خروج نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی از افغانستان و فعال شدن گروه های تروریستی از جمله داعش در مناطق شمال افغانستان که با تاجیکستان مرز مشترک دارد داغ تر شده ‌است.

تاجیکستان با افغانستان یکهزار و 370 کیلومتر مرز مشترک دارد که بخش بزرگی از این مرز کوه های صعب العبور و رودخانه آمو است.

کد خبر 368164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =