همشهری آنلاین: تحقیقات در زمینه تیراندازی پنجشنبه شب در خیابان شانزه لیزه پاریس که یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت ادامه دارد.

Champs Elysees

پلیس در جستجوی مظنون دومی است که احتمال می رود در این حمله دست داشته است.

به گزارش يورونيوز حادثه ساعت ۱۹ به وقت محلی رخ داد و در جریان آن، مهاجمی مسلح در قلب پاریس به روی سه مامور پلیس آتش گشود. پس از دقایقی مهاجم ۳۹ ساله به ضرب گلوله نیروهای پلیس از پای درآمد.

به گفته فرانسوا مولن، دادستان پاریس هویت مهاجم شناسایی شده و نیروهای پلیس در تلاش برای یافتن ردی از همدست احتمالی او هستند. او در این باره گفت: «تایید می‌کنم که هویت مهاجم مشخص شده است. تحقیقات دراین خصوص که آیا مهاجم در این حمله از همدست یا همدستانی استفاده کرده یا نه آغاز شده است.»

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه هم با «بزدلانه» خواندن این تیراندازی آن را محکوم کرد. او بلافاصله پس از حادثه با برنارد کازنوو، نخست وزیر نشستی اضطراری تشکیل داد. رئیس جمهوری فرانسه همچنین شواری دفاع کشورش را برای تشکیل جلسه‌ای اضطراری فراخواند.

مهاجم (کریم سی) برای پلیس و نیروهای امنیتی فرانسه چهره‌ای شناخته شده بود. گفته می شود او در سال ۲۰۰۱ هم به سوی نیروهای پلیس شلیک کرده بود و در همین ارتباط در سال ۲۰۰۵ به ۱۵ سال زندان محکوم شد اما در نهایت به دلیل نبود شواهد کافی تبرئه و آزاد شد.

در راستای تحقیقات درباره تیراندازی شب گذشته پلیس خانه مهاجم را در «شلز» واقع در شرق پاریس مورد تفتیش قرار داد. یکی از همسایگان مهاجم درباره او چنین گفت: «آدم خیلی منزوی و تنهایی بود و شیزوفرنی داشت. با هر کسی به درستی برخورد می کرد. با این کاری که کرده می توان گفت عقلش را از دست داده بود.»

داعش در «اعماق»، خبرگزاری وابسته به این گروه مسئولیت حمله شانزه لیزه را برعهده گرفته است.

این حمله سه روز مانده به دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روی داد؛ همزمان با آخرین بحث و مناظره تلویزیونی نامزدهای جناح‌های مختلف سیاسی. تمامی یازده نامزد این حمله را محکوم کردند. سه نامزد اصلی (مانوئل ماکرون، مارین لوپن و فرانسوا فیون) هم برنامه‌های مرتبط با کارزار انتخاباتی خود را در روز جمعه به حالت تعلیق درآورند.

 

کد خبر 367613

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha