همشهری آنلاین: حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات در استان حمص سوریه با واکنش‌های مختلفی در داخل و خارج آمریکا روبرو شده است.

حمله آمریکا به سوریه | اختلافات داخلی و خارجی بالا گرفت

بر اساس گزارش العالم در حمله نظامی آمریکا به فرودگاه شعیرات در سوریه7 نفر از نیروهای ارتش سوریه شهید و 9 نفر نیز مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ سخنگوی پنتاگون اعلام کرد در جریان شلیک 59 موشک تاما هاوک به سوریه، هواپیماها،‌ آشیانه بتونی هواپیما،‌ مراکز سوخت و بنزین و مناطق ذخیره لجستیک،‌ زرادخانه های مهمات، سامانه های دفاع هوایی و رادارها هدف گرفته شد.

 • استقرار سامانه های اس 300 و اس 400 در پایگاه های روسیه در سوریه

16:00 به گزارش خبرگزاری رویترز ، یک عضو پارلمان روسیه امروز جمعه در واکنش به حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه نظامی در سوریه اعلام کرد پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه سوریه و نیز پایگاه دریایی این کشور در منطقه طرطوس سوریه ، با استقرار سامانه های دفاع موشکی اس - 300 و اس - 400 مورد محافظت قرار خواهند گرفت.

 • ریاست جمهوری سوریه حمله موشکی آمریکا را اقدامی غیرمسئولانه دانست

15:40ریاست جمهوری سوریه روز جمعه اعلام کرد حملات موشکی آمریکا به سوریه اقدامی «‌ غیر مسئولانه »‌ و «‌ احمقانه »‌ است.

 • اطلاع اعضای به اصطلاح ائتلاف ضد داعش از حمله موشکی آمریکا

15:25به گزارش خبرگزاری ‏‏آناتولی از آنکارا، ‏مولود چاووش‌ اوغلو ‏،وزیر امور خارجه ‏ترکیه، روز جمعه اعلام ‏کرد به اطلاع اعضای ‏ائتلاف بین المللی ‏‏مبارزه با داعش به ‏‏رهبری آمریکا‏ رسانده ‏شده بود که آمریکا ‏قرار است به یک پایگاه ‏هوایی در سوریه حمله ‏موشکی کند. ‏

 • پوتین نشست شورای امنیت ملی روسیه را تشکیل می دهد

15:00دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین امروز جمعه اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اواخر وقت امروز ، نشست شورای امنیت ملی روسیه را به منظور بررسی حمله موشکی آمریکا به سوریه تشکیل خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو ، پسکوف اعلام کرد روسیه کانال های ارتباطی نظامی و فنی را با واشنگتن همچنان باز نگه خواهد داشت ولی از طریق آنها هیچگونه اطلاعاتی با آمریکا مبادله نخواهد کرد.

پسکوف تصریح کرد : ‌«‌ در پی حملات موشکی ، خطر ( برخورد جنگنده های روسی و آمریکایی ) بر فراز منطقه به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

 • آمریکا در یک صف با تروریست‌ها ایستاد

14:04 بثینه شعبان مشاور رسانه ای و سیاسی رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با این شبکه گفت: ما می دانستیم که هدف طرح آمریکا قرار داریم، اما اکنون آشکار شد که آمریکا در صف واحدی با تروریست ها ایستاده است.

شعبان افزود: تهاجم آمریکا پس از پیروزی های ارتش سوریه در حماه و عقب راندن تروریست هایی که برای حمله به دمشق تلاش می کردند، صورت گرفت.

 • مخالفت یونان با دخالت نظامی در سوریه

13:42 به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از آتن ، وزارت دفاع یونان هرگونه دخالت نظامی در سوریه را مردود دانست .

یک منبع در وزارت دفاع یونان روز جمعه به این خبرگزاری گفت کشورش با هر گونه مداخله نظامی در سوریه مخالت است .

این منبع تاکید کرد بحران سوریه باید از طریق گفتگو و راه حل سیاسی پایان یابد .

 • گزارش خبرنگار العالم از اطراف فرودگاه الشعیرات سوریه

13:40 اهالی روستای الشعیرات تاکید کردند که حمله موشکی آمریکا به فرودگاه الشعیرات آنان را از ایستادگی و دفاع از خاک کشورشان باز نمی دارد.
مشروح گزارش العالم..

 • استقبال وزیر جنگ و رئیس رژیم صهیونیستی از حمله آمریکا به سوریه

13:37 روون ریولین رئیس رژیم اسرائیل امروز جمعه در واکنش به حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه ادعا کرد اقدامات آمریکا نمونه ای از رویکرد کل جهان آزاد ، برای حمایت از اقدامات به منظور پایان دادن به جنایات در سوریه به شمار می رود.

به موجب این گزارش آویگدور لیبرمن ،‌ وزیر جنگ اسرائیل نیز در واکنش به حمله موشکی آمریکا اعلام کرد دونالد ترامپ با این اقدام این پیام را فرستاد که جنایات جنگی بشار اسد رئیس جمهور سوریه تحمل نخواهد شد.

 • از آمریکا توضیح می خواهیم

13:22سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه اعلام کرد مسکو بر سر اقدام آمریکا در حمله موشکی به پایگاه هوایی در سوریه از واشنگتن توضیح خواهد خواست .

 • لوپن حمله آمریکا به سوریه را محکوم کرد

13:01رهبر جبهه ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ، حمله موشکی آمریکا را به پایگاه هوایی سوریه محکوم کرد.

«مارین لوپن» گفت: هنوز بازرسی و تحقیقات بین المللی درباره سناریوی حمله شیمیایی به «خان شیخون» در استان ادلب سوریه به پایان نرسیده است که آمریکا، پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص را هدف حمله موشکی قرار داد.

وی افزود: جای تعجب نیست زیرا «دونالد ترامپ» بارها نشان داده است که مانند ژاندارم جهانی دست به هر کاری می زند که نمونه اش حمله موشکی شب گذشته به سوریه است.
«مارین لوپن» گفت: آمریکا، سناریویی در سوریه پیاده کرده است که به هرج و مرج منتهی خواهد شد.

 • انهدام 9 فروند هواپیمای ارتش سوریه

12:40 تلویزیون روسیه اعلام کرد در حمله هوایی آمریکا به فرودگاه الشعیرات در استان حمص سوریه، نه فروند هواپیمای ارتش سوریه منهدم شد.

 

 • تصاویر و انتظار قابل تامل تروریست ها از حملات آمریکا

12:30 نخستین تصاویری که از اصابت موشک های کروز «تاماهوک» به فرودگاه «الشعیرات» در استان حمص، سوریه منتشر شده تصاویری است که تروریست های سوریه ضبط و در فضای مجازی منتشر کرده اند.در این تصاویر تروریست ها با شعارهای «الله اکبر» از اصابت موشک به پایگاه هوایی الشعیرات اظهار خوشحالی می کنند.

 

 • تعلیق تفاهم روسیه و آمریکا درباره سوریه

12:25 ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طرف روسی یادداشت تفاهم با آمریکا را بر سر پیشگیری از برخورد و امنیت پروازها در عملیات در سوریه را که توسط نیروی هوایی روسیه و آمریکا انجام می شود، به حال تعلیق در می آورد.»

 • هشدار نماینده آمریکا

12:20 تولسی گابارد یکی از نمایندگان کنگره آمریکا امروز تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در حمله موشکی به یک پایگاه هوایی سوریه اشتباه خواند.

 • هشدار تلویحی فرانسه

12:15 رییس جمهور فرانسه با محکومیت تلویحی حمله موشکی آمریکا به سوریه، درباره عواقب این حمله و تشدید این آتش افروزی هشدار داد. همچنین فضای سیاسی و انتخاباتی فرانسه نیز تا حدودی نشان از محکومیت اقدام یکجانبه و خودسرانه آمریکا ضد سوریه است. این در حالیست که «مارین لوپن» نامزد جبهه ملی در انتخابات فرانسه نیز حمله آمریکا به سوریه را محکوم کرد.

12:10 گزارش خبرگزاری صدا و سیما از اختلافات داخلی و خارجی درباره حمله آمریکا به سوریه:

 • تاکید روسیه بر استفاده تروریست ها از سلاح شیمیایی

12:05 دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه معتقد است نادیده گرفتن کامل واقعیت استفاده تروریست ها از سلاح شیمیایی در سوریه، اوضاع را به شدت پیچیده می کند. پوتین حمله هوایی آمریکا به سوریه را تهاجم ضد یک کشور دارای حق حاکمیت و نقض قوانین بین المللی به بهانه های واهی می داند.

 • برخورد تند پوتین با نتانیاهو

12:02 خبرنگار شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» با اشاره به هماهنگی اسرائیل با آمریکا در حمله به خاک سوریه گزارش داد روز پنج شنبه تماس تلفنی تندی بین نتانیاهو و پوتین صورت گرفته است که در آن پوتین نتانیاهو را سرزنش کرده است.

 • مخالفت گروه های فلسطینی

12:01 ائتلاف گروه های مقاومت فلسطین، تهاجم آمریکا را به سوریه محکوم و بر حمایت از دمشق تاکید کردند.

 • 12 شهید و مجروح در حمله آمریکا

11:00 شبکه تلویزیونی العالم به نقل از خبرنگار خود در سوریه اعلام کرد، آمار قربانیان حمله موشکی آمریکا به فرودگاه شعیرات در سوریه به پنج شهید و هفت مجروح افزایش یافت.

 • حمایت ترکیه

10:50 نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی ارتش سوریه در حمص را اقدامی مثبت خواند

 • مخالفت اندونزی

10:40 اندونزی ، در واکنش به حملات موشکی آمریکا به سوریه اعلام کرد جاکارتا در خصوص توسل به هر گونه اقدام یکجانبه از سوی هر یک طرفها احساس نگرانی می کند.

 • مخالفت ضمنی فرانسه با حمله آمریکا

10:33 ژان مارک ارو وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد فرانسه طرف جنگ در سوریه نیست و فقط عضو ائتلاف ضد داعش است.

 • پوتین : حمله به سوریه تجاوز به یک کشور مستقل است

10:35خبرگزاری‌های روسی به نقل از کاخ کرملین اعلام کردند ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حملات آمریکا در سوریه را «تجاوز به یک کشور مستقل» تلقی می کند.

 • مخالفت یونان

10:32 وزارت دفاع یونان ضمن مخالفت با هرگونه مداخله نظامی خارجی، خواستار گفتگو و برقراری صلح در سوریه شد.

 • تخلیه پایگاه الشعیرات قبل از حمله

10:30 پایگاه خبری «النشره» لبنان به نقل از شبکه تلویزیونی «ای.بی.سی» آمریکا اعلام کرد پیش از حمله هوایی آمریکا به پایگاه الشعیرات، ارتش سوریه این پایگاه را تخلیه کرده بود.

 • حمله بدون مجوز کنگره

10:27 نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: حمله به سوریه مستلزم گرفتن موافقت کنگره بود. بحران سوریه با حمله هوایی یک شبه به این کشور حل نخواهد شد.

 • حمایت انگلیس

10:25 دولت انگلیس حمایت کامل خود را از حمله هوایی آمریکا به سوریه اعلام کرد. دولت انگلیس تاکید کرد حمله هوایی آمریکا پاسخ مناسب به حمله شیمیایی نظام سوریه به خان شیخون بود.

 • حمله به درخواست ترکیه، عربستان و قطر

10:22 طلال البرازی استاندار حمص سوریه در مصاحبه با این شبکه تاکید کرد حمله هوایی آمریکا به فرودگاه الشعیرات در این استان، احتمالا به درخواست ترکیه، عربستان سعودی، قطر و با هماهنگی کامل اسرائیل صورت گرفته است.

 • آتش سوزی در فرودگاه الشعیرات

10:20آتش سوزی بزرگی در پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص سوریه در پی حملات هوایی آمریکا به این پایگاه، به علت آتش گرفتن مخازن سوخت هواپیماها ایجاد شده است.

 • دودستگی در دولت آمریکا

10:19 روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی تاکید کرد دودستگی در دولت آمریکا درباره حمله هوایی به سوریه وجود دارد.

این روزنامه افزود: مقامات آمریکایی از واکنش روسیه که سامانه های پدافند ضد هوایی در سوریه مستقر کرده است، ابراز نگرانی کرده بودند.

 • پیش بینی ارتش سوریه قبل از حمله

10:17 منابع اختصاصی المیادین تاکید کردند فرماندهی ارتش سوریه از قبل حمله هوایی آمریکا به فرودگاه الشعیرات را پیش بینی می کرد و به همین علت، بیشتر هواپیماها را به مکان های امن منتقل کرده بود.

 • ضربه به ائتلاف واشنگتن و مسکو

10:16منابع رسانه ای روسیه می گویند حمله هوایی آمریکا به سوریه، ائتلاف بین واشنگتن و مسکو ضد تروریسم را که پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ مطرح شده بود، پیش از شکل گیری این ائتلاف دفن کرد

 • ذوق زدگی سعودی ها

10:15 عربستان سعودی اعلام کرد از حملات هوایی آمریکا به سوریه به طور کامل حمایت و پشتیبانی می کند

 • کشته شدن چهار نظامی سوریه

10:10 سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان از کشته شدن چهار نفر از نیروهای ارتش این کشور و انهدام کامل فرودگاه الشعیرات در استان حمص خبر داد.

 • حمله آمریکا اقدامی تجاوزکارانه است

10:05 ویکتور آزروف رئیس کمیته امنیتی شورای فدراسیون روسیه امروز جمعه اعلام کرد حملات هوایی آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه تلاشها برای مبارزه با تروریسم را تضعیف می کند. آزروف ضمن تاکید بر اینکه روسیه برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل را خواستار می شود اعلام کرد می توان این حمله را به مثابه اقدام تجاوزگرانه آمریکا بر ضد یک کشور عضو سازمان ملل قلمداد کرد.

 • حمله به سوریه برای کمک به نتانیاهو

10:00شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: حمله هوایی آمریکا به سوریه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را از تحقیقات در پرونده های فساد مالی نجات داد.

 • نشست فوق العاده در روسیه

09:55 وزرات امور خارجه روسیه برای بررسی پیامدهای حمله هوایی آمریکا به سوریه نشست فوق العاده برگزار کرد.

 • کمک اسرائیل به آمریکا

09:50 رسانه های اسرائیلی تاکید کردند هماهنگی آمریکایی- اسرائیلی برای حمله هوایی آمریکا به سوریه وجود داشت.

به گفته این منابع، اسرائیل با آمریکا برای تعیین اهداف حمله هوایی به سوریه همکاری کرده است.محافل اسرائیلی برای حمله هوایی آمریکا به سوریه جشن گرفته اند.

 • تقاضای روسیه برای نشست فوری شورای امنیت

09:45 روسیه خواستار نشست فوق العاده شورای امنیت در پی حمله هوایی آمریکا به سوریه شد.

 • روسیه: ضربه به ائتلاف ضد تروریست

09:30 یک کمیسیون پارلمان روسیه تاکید کرد حملات هوایی به سوریه، به جنگ ضد تروریسم ضربه می زند

 • خوشحالی تروریست ها

09:25 هیثم حسون کارشناس مسایل نظامی در واشنگتن گفت: حمله آمریکا به سوریه باعث افزایش روحیه گروه های تروریستی می شود که در واقع ابزاری در دست واشنگتن هستند.

حسون افزود: عربستان سعودی، ترکیه و اسرائیل از حمله هوایی آمریکا به سوریه خوشحال هستند.

 • اطلاع روسیه از حمله به حمص

09:20 رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن پیش از حملات هوایی به پایگاه نظامی در سوریه، مسکو را در جریان مداخله نظامی قریب الوقوع خود در سوریه قرار داده است.

 • تظاهرات در آمریکا

09:10 مخالفان جنگ در آمریکا برای برگزاری تظاهرات در اعتراض به حمله هوایی به سوریه آماده می شوند. جمعیت های مردم نهاد در آمریکا خواستار تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به فرمان دونالد ترامپ برای حمله به سوریه شدند

 • انهدام برج مراقبت فرودگاه شعیرات

09:07حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات در سوریه به تخریب برج مراقبت و انهدام چهارده فروند جنگنده سوخو منجر شد

 • آگاهی رژیم صهیونیستی از حمله آمریکا

09:05 ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، آمریکا قبل از آغاز حمله نظامی به سوریه، تل آویو را از زمان حمله مطلع کرده بود

 • ابراز نگرانی سوئد

09:02 نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد نگرانی کشورش را از آغاز حمله نظامی آمریکا به سوریه اعلام کرد

 • آمریکا قدرت حمله بیشتری ندارد

09:00 آدام شیف عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد در پی حمله شامگاه پنجشنبه آمریکا به یک پایگاه نظامی نزدیک حمص، این کشور در حال حاضر قصد ندارد حملات موشکی بیشتری در سوریه انجام دهد.

وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد فعلا طرحی برای حملات هوایی بیشتر به سوریه ندارد.

 • ترامپ باید مجوز کنگره را می گرفت

08:55سناتور رند پل اظهار داشت دونالد ترامپ قبل از حمله نظامی به سوریه باید موافقت کنگره را کسب می کرد.

این سناتور آمریکایی افزود، بر اساس قانون اساسی در آمریکا، هرگونه اقدام نظامی از طرف رئیس جمهوری باید با موافقت کنگره همراه باشد.

 • تعداد تلفات هنوز مشخص نیست

08:45 استاندار حمص اعلام کرد حملات آمریکا به یک پایگاه نظامی در سوریه شماری «کشته» بر جا گذاشت است.طلال برازی گفت: «عده‌ای شهید شدند اما ما هنوز آمار دقیق شهدا و زخمی‌ها را نداریم.»

 • حمله به سوریه غیرقانونی است

08:40 تیم کین سناتور دموکرات آمریکا تاکید کرد عملیات نظامی که با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور ضد سوریه آغاز شد بدون تایید کنگره و بر خلاف قانون اساسی آمریکاست.

 • بولیوی نشست غیر علنی شورای امنیت را خواستار شد

08:33 به گزارش خبرگزاری رویترز از سازمان ملل ، یک دیپلمات ارشد شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد بولیوی امروز جمعه برگزاری نشست غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد را درباره حملات موشکی آمریکا به سوریه خواستار شده است.

 • واکنش رژیم صهیونیستی

08:32 در پی حملات موشکی آمریکا به پایگاه نیروهای دولتی سوریه، اسرائیل اعلام کرد از «پیام قوی» دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به طور کامل حمایت می کند.

 • ادعای مخالفان: انهدام 14 جنگنده سوری

08:30 شبکه تلویزیونی الجزیره عربی لحظاتی قبل گزارش داد مخالفان مسلح سوری اعلام کردند در حمله هوایی آمریکا به سوریه چهارده فروند جنگنده سوخو منهدم شد.

 • عملیات اطفا حریق در پایگاه هوایی سوریه

08:20 استاندار حمص گفت عملیات اطفاء و نجات در پایگاه هوایی سوریه از بیش از دو ساعت پیش ادامه دارد.

 • رایان : حمله به سوریه مناسب بود

08:15 پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت اقدامی که آمریکا در سوریه اتخاذ کرده مناسب و عادلانه است

 • ترامپ حمله به سوریه را شخصا به رئیس جمهور چین اطلاع داده بود

07:40 به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ یک مقام آمریکایی گفت دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور حمله به سوریه را شخصا به رئیس جمهور چین خبر داده بود.

 • استقبال ائتلاف مخالفان سوریه از حملات موشکی آمریکا

07:30 شبکه تلویزیونی العالم فوری گزارش داد: ائتلاف مخالفان سوریه ضمن حمایت از حملات موشکی آمریکا به پایگاه هوایی در حمص خواستار ادامه این حملات شد.

 • استاندار حمص: اراده ملت سوریه تزلزل ناپذیر است

07:09 شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری گزارش داد: طلال البرازی استان دار حمص در گفتگوی تلفنی با العالم گفت که حمله موشکی به پایگاه های نظامی سوریه نه اولین حمله است و نه آخرین آن.

البرازی افزود: نیروهای دشمن هر قدر از تروریست ها حمایت کند باز هم نمی تواند اراده ملت سوریه را متزلزل کند.

 • ارتش آمریکا :‌ خسارات زیادی به نیروهای سوری وارد شد

07:08 به گزارش رویترز، ارتش آمریکا اعلام کرد حمله به سوریه خسارات شدیدی به هواپیماهای سوری، زیرساخت های پشتیبانی و تجهیزات پایگاه هوایی شعیرات وارد کرده است.

07:07 شبکه تلویزیونی سوریه به نقل از یک منبع نظامی این کشور گزارش داد: یکی از پایگاه های هوایی ما در منطقه مرکزی امروز صبح هدف حمله موشکی آمریکا قرار گرفت که در پی آن خسارت هایی به این پایگاه وارد شد.

07:05تیلرسون: روسیه در قبول مسئولیت خود شکست خورد

شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری گزارش داد: رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ما خبرهای دقیقی داریم که در حمله شیمیایی در سوریه از گاز سارین استفاده شده است. تیلرسون افزود: روسیه در قبول مسئولیت خود شکست خورد.

وی گفت حمله به سوریه به نوبه خود به‌جا بود.

در حمله موشکی به سوریه ما از روسیه هیچ نظر خواهی نکردیم و در پی اعلام موافقت آن نبودیم.

تیلرسون افزود: واکنش منطقه ای به این اقدام آمریکا به صورتی دلگرم کننده با حمایت گسترده ای همراه بود.

وی گفته است این کشور برای برکناری بشار اسد همچنان به فرایند توافقات ژنو متکی است.

 • ترامپ: دستور حمله نظامی به پایگاهی در سوریه را صادر کردم .

06:46 ترامپ: کشورهای متمدن برای پایان دادن به کشتار و خونریزی در سوریه به ما ملحق شوند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پی حمله موشکی به سوریه، در نطقی کوتاه درخواست کرد کشورهای دیگر برای مقابله با کشتار و خونریزی در سوریه و گسترش تروریسم به آمریکا ملحق شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ترامپ گفت، روز سه شنبه، بشار الاسد دیکتاتور سوریه حمله ای شیمیایی ضد غیر نظامیان بی گناه انجام داد که در آن از عامل کشنده اعصاب استفاده کرد و زندگی مردان، زنان و کودکان بی گناه را نابود کرد. برای بسیاری این مرگی تدریجی و دردناک بود. حتی کودکان زیبا رو در این حمله بسیار وحشیانه سلاخی شدند.

وی گفت هیچ کودک دیگری نباید دیگر چنین وحشتی را تجربه کند. امشب من دستور حمله هدفمند نظامی را به پایگاه هوایی در سوریه صادر کردم که حمله شیمیایی از آن صورت گرفته بود.

ترامپ اضافه کرد: این به سود منافع اساسی امنیت ملی آمریکاست که از گسترش و استفاده از تسلیحات کشنده شیمیایی جلوگیری کند. جای هیچ بحثی درباره اینکه سوریه از تسلیحات ممنوعه شیمیایی استفاده کرده است، وجود ندارد که نقض تعهداتش بر اساس کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات شیمیایی است و درخواست شورای امنیت سازمان ملل را نادیده گرفت. تلاش های پیشین برای تغییر در رفتار اسد همه ناکام ماندند و این ناکامی بسیار غمبار بود. در نتیجه، بحران پناهجویان همچنان رو به گسترش است و منطقه همچنان رو به بی ثباتی است که آمریکا و متحدانش را تهدید می کند. امشب من از همه ملت های متمدن می خواهم در تلاش برای پایان دادن به این کشتار و خونریزی در سوریه و نیز پایان دادن به تروریسم در همه اشکال و انواع به ما بپیوندند.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: ما خرد را در مقابله با چالش ها در دنیایی پر از دشواری خواستاریم. ما برای زخمی ها و کسانی که جان باخته اند دعا می کنیم و امید داریم تا زمانی که آمریکا برای عدالت بایستد، صلح و هماهنگی در نهایت پیروز باشد. شب بخیر و خدا نگهدار آمریکا و سراسر دنیا باشد.

06:46 تلویزیون سوریه حملات موشکی آمریکا را تجاوز توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دمشق، تلویزیون دولتی سوریه حملات موشکی آمریکا به خاک سوریه را تجاوز توصیف کرد.

06:40هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل در مورد پیامدهای منفی حملات امریکا به سوریه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مقر سازمان ملل در نیویورک، ولادیمیر سافرونکوف، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از حملات موشکی امریکا به مواضعی در سوریه، گفت: «ما باید در مورد پیامدهای منفی (حمله امریکا به سوریه) فکر کنیم و در صورت وقوع اقدام نظامی، هر گونه مسئولیت آن بر گردن کسانی است که دست به این حمله تاسف بار و نامعلوم می زنند».

وی، که در برابر خبرنگاران سخن می گفت، به پیامدهای حمله نظامی به عراق و لیبی اشاره کرد.

در همین حال، استیفن هایکی، دیپلمات انگلیسی در حساب توییتری خود نوشت: «شورای امنیت سازمان ملل امشب(پنجشنبه شب به وقت نیویورک) در مورد سوریه رای گیری نخواهد کرد.رایزنی ها میان اعضای شورا ادامه دارد».

06:35 شبکه العربیه گزارش داد: ترامپ از کشورهای پیشرفته خواست با پیوستن به آمریکا جلوی ریختن خون را در سوریه بگیرند.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: حملات موشکی به سوریه در راستای تامین امنیت ملی و حیاتی آمریکا صورت گرفته است.

وی افزود: بشار اسد از گاز سارین برای کشتار مردم سوریه استفاده کرده است.

06:25 شبکه پرس تی وی اعلام کرد، موشک های آمریکایی از یک ناو شکن شلیک شدند.

06:20 شبکه بی بی سی اعلام کرد: ما شنیده ایم که آمریکا به شلیک موشک های توماهاوک برضد یک پایگاه هوایی در سوریه ، اقدام کرده است. گفته می شود که این حمله نزدیک حمص صورت گرفته است.

گفته می شود که این پایگاه هوایی همان پایگاه هوایی است که حمله شیمیایی این هفته از آنجا صورت گرفته بود. تعداد موشک های شلیک شده پنجاه یا بیشتر اعلام شده است.

کد خبر 366253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =