همشهری آنلاین: حزب حاکم جمهوری‌خواه ارمنستان در اولین ساعت پس از پایان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی خود را پیروز را‌ی‌گیری اعلام کرد.

پیروزی حزب حاکم جمهوری خواه در انتخابات پارلمانی ارمنستان

به گزارش ایرنا، رای گیری انتخابات پارلمانی ارمنستان ساعت 21 روز یکشنبه به وقت محلی به پایان رسید و با بسته شدن درهای حوزه های رای گیری، شمارش آرا شروع شد.

خبرگزاری روسیا سگودنیا نوشت: بر اساس نتایج سئوال از رای دهندگان در انتخابات پارلمانی ارمنستان که به سفارش شبکه تلویزیونی «یرکیر مدیا» و توسط شرکت «بالتیک سورویز» انجام گرفت، حزب حاکم جمهوری خواه 46 درصد آرا را کسب می کند.

پس از حزب جمهوری خواه، بلوک زاروکیان با کسب 25 درصد آرا در مکان دوم قرار گرفت و جایگاه سوم و چهارم هم به ترتیب با 10 و 5 درصد به بلوک های ائتلافی «یلک» (مخالف دولت) و داشناکسیون با پنج درصد قرار گرفته است.

این چهار حزب و بلوک انتخاباتی حدنصاب پنج درصد برای ورود به پارلمان ارمنستان را به دست می اورند.

اگزیت پول یا سئوال از رای دهندگان در 125 حوزه رای گیری در 13 منطقه انتخاباتی انجام گرفت و بیش از 19 هزار نفر در آن شرکت کردند.

نخستین نتایج انتخابات پارلمانی ارمنستان در ساعات آینده از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور اعلام خواهد شد.

تا ساعت 17 به وقت محلی درصد شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی ارمنستان به 50.93 درصد رسید. .

کل واجدین شرایط رای دادن در ارمنستان 2587706 نفر اعلام شده است.

انتخابات پارلمانی ارمنستان سرآغاز گذار از نظام ریاستی به پارلمانی براساس نتایج همه پرسی سال 2015 است و به همین دلیل از اهمیت خاصی برخوردار است.

در انتخابات پارلمانی ارمنستان 9 حزب و چهار ائتلاف برای احراز 101 کرسی مجلس این کشور، با یکدیگر رقابت کردند.

برای حضور در این انتخابات احزاب دمکرات های آزاد، تجدید حیات ارمنی، کمونیست، جمهوری خواه و داشناکسیون، فهرست های انتخاباتی مستقل ارائه کردند.

همچنین ائتلاف های «کنگره-حزب مردمی ارمنستان» به رهبری لون تر پطروسیان رئیس جمهوری اسبق، پیمان «اوهانیان-رافی-اوسکانیان»، ائتلاف «یه لک» و پیمان «زاروکیان» در انتخابات شرکت کردند.

براساس گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان در مجموع 1539 نامزد برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند.

مطابق قانون اساسی اصلاح شده ارمنستان، پارلمان این کشور دارای حداقل 101 کرسی بوده و چهار کرسی نیز به نمایندگان اقلیت های قومی اختصاص می یابد.

مردم ارمنستان با شرکت در همه پرسی سال 2015 به تغییر نظام حکومتی کشور خود از ریاست جمهوری به پارلمانی رای دادند.

پس از پایان دوره رئیس جمهوری این کشور در سال 2018، ارمنستان با نظام پارلمانی اداره و دولت نیز از طرف اکثریت تشکیل خواهد شد.

همچنین براساس تغییرات قانون اساسی، مسئولیت های مهم در اختیار نخست وزیر قرار خواهد گرفت و رئیس جمهوری نیز از طرف 101 عضور مجلس این کشور برگزیده خواهد شد.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.

کد خبر 365903

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha