پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: کتاب احیات سازها در تاریخ موسیقایی ایران تالیف نرگس ذاکر جعفری از سوی انتشارات ماهور به بازار کتاب عرضه شده است.

کتاب احیات سازها در تاریخ موسیقایی ایران با تمرکز بر سازهای دوره ایلخانی تا پایان دوره صفویه، تالیف نرگس ذاکر جعفری از سوی انتشارات ماهور به بازار کتاب عرضه شده است.

به گزارش همشهری‌آنلاین مولف هدف اصلی تحقیق حاضر را  مطالعه‌ دگرگونی‌هایی می‌داند که در حیات سازها و ساختمان ریخت‌شناسانه‌ی آنها در دوره‌ای پانصد‌ساله از تاریخ ایران رخ داده‌اند.

او با مطالعه و بازنگری رسالات موسیقی قدیم ایران و متون تاریخی و اجتماعی و همچنین منابع تصویری، به بررسی حیات سازهای ایران در دوره‌ تاریخی ایلخانیان تا پایان صفویه و چگونگی صعود و افول این سازها در این ادوار تاریخی پرداخته است.

کتاب در دو بخش و هفت فصل تدوین شده است. در مقدمه، اشارات کوتاهی به رویدادهای تاریخی و اجتماعی ایران در دوره‌ ایلخانیان تا پایان صفویه شده است و سپس در بخش اول به ریخت‌شناسی سازهای رایج در دوره‌های یادشده پرداخته که سه فصل کتاب را به خود اختصاص داده است.

در این بخش برای توصیف جنبه‌های ریخت‌شناسانه‌ی سازها به منابع مکتوب و منابع تصویری مراجعه شده است.

در بخش دوم موارد اجرایی و تحولات سازها را در دوره‌های تاریخی مذکور مطالعه شده که چهار فصل کتاب را در برمی‌گیرد.

در این فصول مباحثی چون فنون نوازندگی، موقعیت‌های کاربردی، تغییرات و دگرگونی سازها، مطالعه‌ی تطبیقی سازها در دوره‌های ایلخانی، تیموری و صفوی، و در نهایت عوامل مؤثر در حیات سازها از لحاظ صوتی، اجتماعی و تصویری مطرح شده‌اند.

نرگس ذاکر جعفری، نوازنده سه‌تار و مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان است . او تحصیلات خود را در موسیقی در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد طی کرده و دکتری پژوهش هنر را نیز در کارنامه علمی خود دارد. وی مقالات بسیاری درنشریات در زمینه موسیقی نوشته است.

  • حیات سازها در تاریخ موسیقایی ایران: مولف:نرگس ذاکر جعفری/ناشر:انتشارات ماهور، چاپ اول:۱۳۹۶/قیمت:۲۸هزار تومان/۲۷۲ صفحه
کد خبر 365485

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha