علی ابراهیمی: با وجود وعده‌های مسئولان مبنی بر ذخیره‌سازی‌ مناسب سیب و پرتقال شب عید و بی‌تأثیری سرمازدگی بر تأمین نیاز بازار، قیمت مرکبات در بازار افزایش یافته و بازهم واردات پرتقال از مصر و ترکیه راهکار نهایی تنظیم بازار شب عید شد.

پرتقال

با وقوع سرمازدگي باغ‌هاي مركبات شمال كشور، مسئولان وزارت جهادكشاورزي با استناد به رشد توليد مركبات در سال‌جاري اعلام كردند كه هيچ مشكلي براي تنظيم بازار ميوه و مركبات شب عيد وجود نخواهد داشت و تنها بخشي از توليد كه مازاد بر نياز بازار مصرف داخلي بوده، در اين سرمازدگي از بين رفته است.

بر اين اساس وزارت جهادكشاورزي چندين بار، اخبار منتشر شده مبني بر كمبود سيب و پرتقال شب عيد و صدور مجوز براي واردات اين محصولات را رد و آن را جريان‌سازي‌ برخي افراد براي فراهم‌كردن زمينه واردات پرتقال و نارنگي خارجي تلقي كرد. اما افزايش بي‌رويه قيمت پرتقال توليد داخل(نرخ 12هزار توماني پرتقال جنوب و حدود 5هزار توماني پرتقال شمال) و افت شديد كيفي محصولات توليدشده در شمال كشور موجب شد تا اين وزارتخانه با عقب‌نشيني از مواضع قبلي خود تنظيم بازار ميوه شب عيد با استمداد از پرتقال‌هاي وارداتي از مصر و تركيه را در دستور كار قرار دهد.

با وجود اين عرضه كم سيب و پرتقال وارداتي و كيفيت پايين و سرمازدگي پرتقال‌هاي تركيه‌اي موجب بالا ماندن قيمت‌ها در بازار ميوه و مركبات شب عيد شده است. همچنين برخي از سيب و پرتقال‌هاي تنظيم بازاري شب عيد راهي ميوه‌فروشي‌هاي سطح شهر شده و با توجه به كمبود پرتقال با نرخ دولتي اين اقلام با قيمت‌هايي به‌مراتب بيش از نرخ مصوب پرتقال‌هاي تنظيم بازاري به مصرف‌كنندگان عرضه مي‌شود و خبري از نظارت بر كم و كيف قيمت و عرضه اين اقلام در سطح بازار نيست.

  • توزيع قطره‌چكاني پرتقال

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران در مورد آخرين وضعيت توزيع ميوه‌هاي تنظيم بازاري و قيمت آنها اعلام كرد: توزيع ميوه‌هاي شب عيد در واحدهاي تحت پوشش اتحاديه از حدود ۴ روز پيش آغاز و 2 روز اول پرتقال‌هاي مصري وارداتي توزيع شد كه كيفيت مناسبي داشت، روز چهارشنبه هفته گذشته نيز پرتقال تركيه‌اي وارداتي توزيع شد؛ ضمن اينكه بخشي از توليد تركيه هم دچار سرمازدگي شده بنابراين انواع كم‌كيفيت نيز در ميان پرتقال‌هاي تركي وجود داشت و جذب بازار شد.

حسين مهاجران افزود: روز پنجشنبه نيز پرتقال در اختيار واحدهاي ما قرار نگرفت و مسئولان اعلام كردند براي روزجمعه به اندازه كافي پرتقال در اختيار اين واحدها قرار مي‌دهند. همچنين درحالي‌كه قيمت جهاني پرتقال مصري از پرتقال تركيه بالاتر است، سازمان مركزي تعاون روستايي پرتقال تركيه را ۴۰۰ تومان گران‌تر قيمت‌گذاري كرده است. به گفته وي، هركيلوگرم پرتقال مصري ۳۰۰۰ تومان در اختيار واحدهاي توزيع‌كننده قرار مي‌گيرد و آنها اين محصول را ۳۵۰۰ تومان به مصرف‌كنندگان عرضه مي‌كنند.

همچنين هركيلوگرم پرتقال تركيه به قيمت ۳۴۰۰ تومان در اختيار واحدها قرار مي‌گيرد و كيلويي ۳۹۰۰ تومان عرضه مي‌شود. همچنين عرضه سيب درختي در بازار فراوان است و ميزان عرضه اين محصول در روز پنجشنبه به اندازه‌اي بود كه فروشندگان آن را روي زمين چيده بودند كه اگر اين وضع عرضه ادامه پيدا كند، قيمت اين ميوه شكسته مي‌شود. سيب درختي تنظيم بازاري ۳۱۰۰تومان در اختيار واحدهاي عرضه قرار مي‌گيرد و واحدها نيز اين ميوه را به قيمت هركيلوگرم ۳۵۰۰ تومان به مردم عرضه مي‌كنند.

  • انتقاد از واردات پرتقال تركيه‌اي

نايب‌رئيس اتحاديه باغداران استان تهران با بيان اينكه سرماي بي‌سابقه آذر‌ماه در شمال و تصور دست‌اندركاران مبني بر عدم‌مرغوبيت لازم اكثر پرتقال‌هاي نوار خزري موجب شد تا در نهايت تصميماتي مبني بر واردات پرتقال جهت تنظيم بازار شب عيد گرفته شود، افزود: عرضه پرتقال‌هاي يخ‌زده شمال به‌صورت بسته‌بندي و فله تا حدودي بازار را متشنج كرد كه همين امر واردات را رقم زد.

مجتبي شادلو با انتقاد از واردات پرتقال از تركيه افزود: با توجه به اينكه اكثر پرتقال‌هاي تركيه به سبب سرمازدگي از سلامت كافي برخوردار نيست، از اين‌رو انتظار مي‌رفت كه دولت پرتقال باكيفيت جهت مصارف شب عيد وارد مي‌كرد. به گفته وي، توزيع پرتقال‌هاي وارداتي مسئله‌اي مهم به شمار مي‌رود و توزيع پرتقال‌هاي وارداتي در بازار آزاد به صلاح نيست. از اين‌رو لازم است كه عرضه اين پرتقال‌ها در بازار به‌صورت مديريت شده اتفاق افتد تا فضاي عرضه ميوه در روزهاي پاياني سال براي عموم مصرف‌كنندگان خوشايند باشد.

کد خبر 365290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =