همشهری آنلاین: یک پٓژوهش جدید نشان می‌دهد که ظاهراً کلسیم یا ویتامین C دریافتی از رژیم غذایی تأثیر چندانی در دفع سرب از بدن ندارد.

fruits

به نوشته نیویورک‌تایمز مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کنند کودکان برای به دریافت آهن گوشت قرمز، برای دریافت ویتامین C دو وعده در روز سبزی و میوه و برای دریافت کلسیم دو وعده در روز لبنیات مصرف کنند، «چراکه این مواد غذایی ممکن است به دفع سرب از بدن کمک کنند.»

اما یک بررسی شامل مرور مقالات منتشرشده دراین‌باره که نتایج آن در ژورنال Pediatrics منتشر شده است، نشان داد که فقط یک تحقیق نشان‌دهنده نقش کلسیم رژیم غذایی در کاهش سرب بدن نسبت به دارونما وجود دارد و هیچ تحقیقی که نشان دهد آهن یا ویتامین C چنین سودمندی را دارند، وجود ندارد.

چند بررسی درباره مصرف مکمل‌های آهن و کلسیم برای کاهش سرب بدن نیز به نتایج متناقض یا منفی رسیده بودند و هیچ بررسی وجود نداشت که ثابت کند مصرف مکمل‌های ویتامین C چنین سودمندی دارد.

کاتازینا کورداس که این پژوهش را انجام داده و استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه بوفالو است، گفت پیروی از این توصیه‌های غذایی ضرری ندارد، چراکه این غذاها غنی از مواد مغذی هستند.

او افزود: «اما مهم است که برای حفاظت از کودکان در برابر سرب به تغذیه متکی نباشیم. هیچ بررسی که چنین تأثیری را ثابت کند، وجود ندارد.»

کد خبر 364370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار