همشهری آنلاین: مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: از ۲۱ اسفند برای تامین نیاز مردم ۷۰۰ میلیارد تومان در تهران و ۹۰۰ میلیارد تومان اسکناس نو در شهرستان‌ها و در شعب منتخب بانک‌های ملی، صادرات، سپه، انصار، پست بانک و بانک اقتصاد نوین توزیع می‌شود.

پول نو

به گزارش تسنیم، ناصر حکیمی افرود: با توجه به بررسی های انجام شده میزان کاربری اسکناس امسال حدود 50 درصد کاهش یافت اما با این حال برای تامین نیاز مردم اسکناس‌های نو در نوروز توزیع می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا توزیع اسکناس های نو همه ارقام را در بر می گیرد گفت: همکاران ما در حوزه نشر اسکناس با توجه به تقاضایی که در سال‌های گذشته وجود داشته است برآورد می کنند که کدام نوع اسکناس بیشتر مورد نیاز مردم است.

حکیمی در پاسخ به این پرسش که حجم مبادلات روزانه در سامانه شتاب چقدر است گفت: اکنون روزی حدود 90 میلیون تراکنش در شبکه شاپرک و حدود 70 میلیون تراکنش در شبکه شتاب انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه در مجموع بیش از 160 میلیون تراکنش در روز انجام می گیرد افزود: پیش بینی می‌کنیم در روزهای پایانی سال این رقم به 200 میلیون تراکنش در روز برسد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: اکنون 99 و نیم تا 99 و هشت دهم درصد میزان تراکنش‌ها، موفق است و این رقم در مقایسه با سال‌های گذشته بهتر شده است.

حکیمی با بیان اینکه نسبت تراکنش‌های ناموفق در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار کاهش یافته است، افزود: تمهیداتی اندیشیده شده است که امسال بهترین کیفیت شبکه را شاهد باشیم.

وی افزود: ارتقای کل زیر ساخت‌های بانکی برای پردازش تراکنش‌ها از جمله اقدامات در جهت موفق شدن تراکنش‌هاست.

حکیمی گفت: در طول یک تا دو سال گذشته فرایندهای بسیاری در بانک‌ها اصلاح شده و زمان توقف سامانه‌ها به حداقل ممکن رسیده است.

وی ادامه داد: ضریب کیفی ما در داخل شبکه 97 و نیم درصد است و موفقیت 99 و نیم درصدی تراکنش ها فراتر از آن چیزی است که برای سامانه تعریف شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: حدود چهار سال است که کارتخوان‌ها به بانک‌ها ربطی ندارند و شرکت‌های خدمات پرداخت آنها را راهبری می‌کنند.

حکیمی افزود: با توجه به تجربه پارسال، سقف برداشت پول از خودپردازها را برای برخی بانک‌های که درخواست داده بودند به طور موقت از حدود 20 اسفند تا 15 فروردین از 200 هزار تومان به 500 هزار تومان افزایش داده‌ایم.

وی اضافه کرد: این موضوع برای بانک‌ها اجباری نیست و برخی بانک‌ها می‌توانند این کار را نکنند اما بیشتر بانک‌ها خودشان تمایل به انجام این کار دارند.

حکیمی درباره تامین سکه آخر سال هم گفت: بانک مرکزی در دو سال گذشته مداخله مستقیمی در بازار سکه نداشته است اما اگر سازوکار خود تنظیمی بازار کار نکند بانک مرکزی براساس روال گذشته از طریق بانک کارگشایی طرح حراج سکه را اجرا می‌کند تا بازار سکه با حباب ناخواسته مواجه نشود.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: یکی از سامانه هایی که رونمایی شده سامانه متمرکز مدیریت وجه نقد در سراسر کشور بود که سیستم متمرکزی است و میزان تقاضا را بررسی می‌کند و با توجه به داده های این سامانه می‌توان توزیع وجه نقد را در خودپردازها در سراسر کشور مدیریت کرد.

حکیمی درباره شعب کشیک بانک‌ها در ایام تعطیلات نوروز هم گفت: در بخش بانکداری الکترونیک به‌هیچ عنوان در هیچ ساعات شبانه روز و در هیچ ایامی تعطیلی در خدمات بانکداری الکترونیک نداریم و همه این سیستم‌ها با کشیک 24 ساعات خدمات ارائه می‌کند.

وی ادامه داد: اما درخدمات حضوری شعب بانک‌ها مطابق روال سال‌های گذشته هر یک از بانک ها شعب کشیک را برای خدمات حضوری در تعطیلات عید درنظر می‌گیرند و در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از دو سال پیش موضوع یکپارچه‌سازی درگاه‌های پرداخت‌های اینترنتی را انجام داده‌ایم و اکنون همه این درگاه‌ها در زیر دامنه شاپرک قرار دارند.

حکیمی افزود: چک‌پول‌های 200 هزار تومانی چاپ شده و در خزانه موجود است اما در جامعه توزیع نشده است زیرا این پول‌ها برای ذخایر احتیاطی است نه ذخایر عادی.

وی افزود: در صورتی‌که در شبکه پرداخت بحران رخ دهد برای جلوگیری از اختلال در پرداخت مردم و کسب و کارها ذخایر احتیاطی وارد بازار می‌شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: ذخایر احتیاطی باید قابلیت این را داشته باشند که در مدت کوتاهی رقم‌های بالایی را پوشش دهند به‌همین علت قاعدتاً به اندازه انتشار اسکناس باید ذخایر احتیاطی داشته باشیم تا بتوان نیاز مردم را در مواقع ضروری در مدت کوتاه تامین کنیم.

حکیمی افزود: اکنون سیاست و نیازی برای وارد شدن ایران چک های 200 هزار تومانی به بازار وجود ندارد و این موضوع فقط برای ذخایر احتیاطی است.

وی درباره چک‌های الکترونیکی هم گفت: زیرساخت‌های فنی و امضای دیجیتال برای این منظور آماده شده است اما با مجلس شورای اسلامی در حال همکاری هستیم تا جنبه‌های حقوقی و قانونی مربوط به این چک‌ها هم مانند چک‌های عادی در نظرگرفته شود.

حکیمی افزود: یکی از خدمات دیگری که در غالب پرداخت همراه رونمایی شد پرداخت های نزدیک از طریق تلفن همراه و مجازی سازی کارت‌ها بر روی گوشی تلفن همراه است.

وی ادامه داد: در این روش می‌توان کارت‌های بانکی را روی تلفن‌های همراه هوشمند شبیه‌سازی کرد و با نزدیک کردن تلفن همراه به دستگاه کارت‌خوان، مبلغ مورد نظر را پرداخت کرد.

کد خبر 363733

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha