بانک مرکزی از کاهش تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به‌ماه قبل و‌ماه مشابه سال قبل خبر داده است، گرچه آمار ۱۱‌ ماه منتهی به بهمن ۹۵ از افزایش تعداد معاملات مسکن شهر تهران نسبت به‌مدت مشابه سال قبل حکایت دارد.

مسکن

براساس گزارش تحولات بازار مسكن شهر تهران در بهمن95، كه برگرفته از آمارهاي خام سامانه ثبت معاملات املاك و مستغلات كشور است، در بهمن95 تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران به 15هزار و 631هزار واحد مسكوني رسيده كه نسبت به‌ماه قبل 6.7درصد و نسبت به‌ماه مشابه سال قبل 4.5درصد كاهش يافته است. در اين مدت، متوسط قيمت يك مترمربع بناي واحد مسكوني معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران 4ميليون و 500هزار تومان بوده است كه نسبت به‌ماه قبل 0.2درصد و نسبت به‌ماه مشابه سال قبل 7.6درصد افزايش نشان مي‌دهد.

گزارش بانك مركزي حاكي از اين است كه در 11‌ماه منتهي به بهمن95، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران بالغ بر 149هزار و 807واحد مسكوني بوده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 6.5درصد افزايش داشته است. در اين مدت متوسط قيمت يك مترمربع بناي واحد مسكوني معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران 4ميليون و 376هزار و 700تومان بوده است كه نسبت به دوره مشابه سال قبل، 5.4درصد افزايش نشان مي‌دهد.

براساس اين گزارش، معاملات مسكن شهر تهران در 11‌ماه منتهي به بهمن95 در حالي رشد 6.5درصدي را تجربه كرده است كه پيش از اين معاملات 11‌ماه نخست سال94 نسبت به‌مدت مشابه سال93 كاهش 10.4درصدي را تجربه كرده بود و از اين منظر هنوز معاملات مسكن تهران به سقف سال93 نرسيده است.

در طول سال95 پيش‌بيني مي‌شد كه بازار مسكن وارد رونق شود اما شواهد حاكي از آن است كه اين بازار هنوز در وضعيت بلاتكليفي و نوسانات ماهانه به سر مي‌برد. كارشناسان معتقدند بازار مسكن96 توانايي خروج از ركود و رسيدن به رونق را داراست و اين اتفاق مي‌تواند تحريك‌كننده تورم باشد اما از ديگر سو دولت اعلام كرده است در سال96 نيز سياست كاهش تورم را ادامه خواهد داد.

  • تحولات اجاره بهاي مسكن

شاخص كرايه مسكن اجاري در شهر تهران و در كل مناطق شهري در بهمن95 نسبت به‌ماه مشابه سال قبل به‌ترتيب 11.2درصد و 9.4درصد رشد نشان مي‌دهد. براساس اين گزارش، سهم هزينه مسكن (اجاره بهاي مسكن اعم از شخصي و غيرشخصي) در محاسبات شاخص كل بهاي كالا و خدمات مصرفي براساس سال‌پايه 100=1390 معادل 28.4درصد است.

کد خبر 363334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار