مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۵
۰ نفر

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی «نفرت‌پراکنی مسموم» سیاستمداران را عامل افزایش ناامنی و دوری انسان‌ها از هم در «جهان از هم‌گسیخته» امروز اعلام کرده است.

جهان

عفو بين‌الملل در گزارشي 400صفحه‌اي، سال2016 را سالي دانسته كه استفاده شوم سياستمداران از الفاظ تفرقه‌افكنانه «ما» در مقابل «آنها» باعث گسترش «نفرت و ترس» در مقياس جهاني شده است؛ وضعيتي كه نمونه آن را تنها در دهه1930 يعني زماني كه هيتلر در آلمان به قدرت رسيد، مي‌توان ديد.

گزارش عفو بين‌الملل كه هرساله وضعيت حقوق بشري كشورهاي جهان را بررسي مي‌كند، يك سال گذشته را «يكي از غم‌انگيزترين» سال‌ها براي بشريت طي قرن‌هاي اخير معرفي كرده است. اين گزارش، پس از بررسي وضعيت 159كشور، به‌طور مشخص به 4چهره سياسي از ميان رهبران جهان اشاره مي‌كند كه گفتار و رفتارشان به «تفرقه جهاني» دامن زده است.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريكا، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور تركيه، ويكتور اوربن، نخست‌وزير مجارستان و رودريگو دوترته، رئيس‌جمهور فيليپين 4سياستمداري هستند كه عفو بين‌الملل سهم آنها را در وضعيت كنوني جهان بيش از ديگران مي‌داند.

عفو بين‌الملل در گزارش خود آورده كه نفرت‌پراكني سياستمداران در آمريكا و اروپا به‌خصوص در مورد مهاجران و پناهجويان طي يك سال گذشته افزايش داشته است؛ مسئله‌اي كه در مرحله بعد به افزايش حمله به افراد بر مبناي نژاد، جنسيت، مليت، قوميت و دين منجر شده است.

اين گروه حقوق بشري در گزارش خود به دستور مهاجرتي دونالد ترامپ اشاره مي‌كند كه‌ماه گذشته ورود اتباع 7 كشور مسلمان به آمريكا را منع كرد. در اين گزارش آمده كه سخنراني‌هاي ترامپ به نفرت‌پراكني در جامعه آمريكا و سپس در سراسر جهان منجر شده است. عفو بين‌الملل اقدامات و سخنان نايجل فاراژ، يكي از سياستمداران افراطي انگليس عليه پناهجويان و آوارگان را از آثار چنين سخنراني‌هايي دانسته است.

در گزارش عفو بين‌الملل آمده كه طي سال2016، دست‌كم ۳۶كشور با رفتار غيرقانوني، پناهجويان را از كشورهايشان بيرون رانده‌اند. اين گزارش همچنين ادامه بحران در كشورهايي همچون سوريه، يمن، ليبي، افغانستان، عراق، سودان و سودان جنوبي را نشانه‌اي از عدم‌وجود اراده سياسي براي حل آنها دانسته است.

عفو بين‌الملل همچنين هشدار داده كه بي‌تفاوتي نسبت به جرايم جنگي به «رفتاري عادي» در جهان بدل شده و اين ناشي از فلج بودن شوراي امنيت سازمان ملل به‌دليل تخاصم ميان اعضاي دائم آن است.سل شتي، دبيركل عفو بين‌الملل، همزمان با انتشار اين گزارش در بيانيه‌اي گفت كه رهبران جهان به جاي جنگيدن براي حقوق مردم، به‌خاطر «مصلحت‌انديشي‌هاي سياسي» به رفتارهاي «غيرانساني و شرم‌آور» رو آورده‌اند.

به گفته شتي در نظم كنوني حاكم بر جهان، حقوق بشر به‌عنوان سدي در برابر ملي‌گرايي معرفي مي‌شود تا سياستمداران بتوانند خواسته‌هاي خود را پيش برده و اقدامات خود را توجيه كنند. دبيركل عفو بين‌الملل اين روزها را «تاريك‌ترين دوران تاريخ بشريت» ناميده است.

  • دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريكا

سخنان مسموم او به تشديد تفرقه در جهان دامن زده است. سراسر فعاليت انتخاباتي او با سخنان تبعيض‌آميز و نژادپرستانه آغشته بود؛ سخناني كه پس از انتخابش به‌عنوان رئيس‌جمهور هم ادامه پيدا كرده است.

  • رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور تركيه

ده‌ها هزار نفر از مردم تركيه پس از كودتاي نافرجام اين كشور توسط او يا از كار اخراج شده‌اند يا زنداني؛ صدها نهاد مدني و روزنامه تعطيل شده و روزنامه‌نگاران بسياري به‌خاطر او به زندان افتاده‌اند.

  • ويكتور اوربن نخست‌وزير مجارستان

او با پيشبرد يك سياست دولتي در ايجاد تفرقه بر مبناي نژاد افراد، به تقابل با پناهجويان در اروپا دامن زده است. سخنان او باعث شده بسياري از كشورهاي اروپايي مانع پذيرش آوارگان جنگ شوند.

  • رودريگو دوترته رئيس‌جمهور فيليپين

دستور او به كشتار بي‌سابقه افرادي منجر شده كه به همكاري با گروه‌هاي قاچاق مواد‌مخدر مظنون هستند. دولت و پليس فيليپين به شكل سازمان‌يافته در اين كشتار شركت دارند.

کد خبر 362959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار