مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد، پیوند سلول بنیادی مانع از پیشرفت بیماری تهاجمی ام اس می‌شود.

ام اس

به گزارش مهر، دکتر ریکاردو ساکاردی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کارگی ایتالیا، در این باره می‌گوید: «پیوند سلول بنیادی را نمی‌توان به عنوان درمان بیماری ام اس درنظر گرفت. اما می‌تواند گزینه خوبی برای بیماران مبتلا به ام اس تهاجمی باشد که به درمان‌های تاییدشده واکنش نشان نمی‌دهند.»

استفاده از سلول‌های بنیادی خود فرد در توقف سیستم ایمنی اش شیوه ای برای توقف پیشرفت بیماری است. اما به گفته محققان، این نوع درمان می‌تواند پرخطر باشد چراکه سیستم ایمنی بیمار باید قبل از پیوند سلول‌های بنیادی از بین رود.

به گفته محققان، درحدود ۳ درصد از بیماران بلافاصله بعد از دریافت پیوند می‌میرند و مرگ‌شان رابطه مستقیم با پیوند دارد.

محققان تاکید دارند که در این روش درمانی لازم است بیمارانی انتخاب شوند که به پیوند به خوبی جواب می‌دهند.

طبق اعلام انجمن ملی ام اس، بیش از ۲ میلیون نفر در جهان مبتلا به ام اس هستند. در این بیماری بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند. سن تشخیص اکثر افراد ۲۰ تا ۵۰ سال است، اگرچه افراد ۲ سال و ۷۵ سال هم مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده اند.

در این مطالعه، محققان ۲۸۱ بیمار را از ۱۳ کشوری که بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ پیوند سلول بنیادی دریافت کرده بودند مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند ۴۶ درصد بیماران در طول ۵ سال بعد از پیوند، بدون پیشرفت بیماری زنده ماندند. اگرچه در مدت ۱۰۰ روز بعد از پیوند، ۸ بیمار (در حدود ۳ درصد) جانشان را از دست دادند.

کد خبر 362947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی