چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: معاون اول قوه قضائیه، گفت: طبق قانون دو تابعیتی‌ها نمی‌توانند مسئولیت دولتی بپذیرند.

به گزارش مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت مرخصی مهدی هاشمی، افزود: مهدی هاشمی درخواست اعاده دادرسی کرد که این درخواست رد شده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت متهم اصلی رشد وابسته به هلال احمر، گفت: قرار مجرمیت این فرد هنوز صادر نشده است.

محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه دادستان کل کشور اعلام کرده است که تا زمان استرداد پول ها بابک زنجانی اعدام نمی شود، آیا درست است، گفت: این حکم همین الان در حال اجرا است. حکمی که صادر می شود وقتی که بخش های مختلف دارد بعد از قطعیت شروع به اجرا می شود.

وی افزود: ممکن است اجرای بخشی از حکم زمان ببرد، در حال شناسایی اموال هستیم اعدام هم متوقف بر این امر نیست، تکرار می کنم و تاکید می کنم که اعدام متوقف بر این امر نیست لکن بخشی از کار در حال اجرا است و اگر ذی حق ایشان نسبت به کارشناسی ها اعتراض داشته باشد باید به اعتراضات آنها رسیدگی شود.

محسنی اژه ای تصریح کرد: نکته دوم در مورد فردی است که اخیرا دستگیر شده و ممکن است لازم باشد این دو مواجهه حضوری داشته باشند. همچنین دو متهم دیگر که حکمشان نقض شده ممکن است برای تحقیقات از آنها استفاده شود، بنابراین حکم الان در مرحله اجرا است.

وی با بیان اینکه برای استرداد اموال تلاش هایی صورت گرفته است، گفت: حکم اعدام متوقف بر این امر نیست.

محسنی اژه ای در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است حکم متهم ردیف اول این پرونده تغییر کند، افزود: خیر، اگر یک متهم مرتکب جرمی شود و در ارتکاب جرم تلاش بر جبران آثار آن کند، توبه کند، قانون عقل و شرع برای او تخفیفاتی قائل هستند اگر ایشان از روز اول همکاری لازم را داشت قطعا تخفیفاتی در مورد او اعمال می شد ارفاقات قانون لزوما تغییر حکم اعدام او نیست ایشان هر مقدار که همکاری های لازم را انجام دهد از ارفاقات بیشتری بهره می برد. مثلا یکی از ارفاقات این است که در زمان بازداشت انفرادی نرود، مرخصی برود یا به او ملاقات هفتگی بدهند و یا از ارفاقات گوناگون استفاده کند.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص اظهار نظر دادستان کل کشور مبنی بر اینکه دولت دوتابعیتی ها را برکنار نکرد و وزیر اطلاعات هم اعلام کرده قوه قضائیه اگر اطلاعاتی دارد بگوید، گفت: برخی از دو تابعیتی ها برکنار شدند.

وی افزود: طبق قانون دو تابعیتی ها نمی توانند مسئولیت دولتی بپذیرند. قطعا ما مدیران دو تابعیتی داشته ایم و برخی از آنها از سمت خود عزل شده اند. حتی برخی از دو تابعیتی ها بودند که دستگیر شدند که با بیگانه ارتباط داشتند و یا اتهامات دیگر داشتند.

محسنی اژه ای با بیان اینکه دستگاه های نظارتی اعلام می کنند که هنوز مدیران دو تابعیتی وجود دارد، گفت: قطعا دادستان کل کشور و وزیر اطلاعات گزارش های خود را اعلام می کنند. خود وزارت اطلاعات باید از وجود این دو تابعیتی ها مطلع باشد و اگر از وجود آنها مطلع نیست باید از وزیر اطلاعات پرسید که چرا از این موضوع اطلاع ندارد.

وی افزود: در عین حال دادستان کل کشور نیز اطلاعات خود را به وزیر اظلاعات ارائه می دهد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بر اساس اظهارات دادستان کل کشور تمدید مرخصی مهدی هاشمی به دلیل وجود یک سری رودربایستی ها بوده است یا نه، افزود: نه اصلا رودربایستی نبوده است. در نشست قبلی خودم هم گفتم که این یک کار استثنایی نیست. مرخصی مهدی هاشمی که از زمان فوت پدرش بود مورد استثنایی نیست، گاهی افراد دیگری هم به چنین مرخصی هایی می روند. گاهی قاضی توضیحات افراد را می شنود، استدلال می کند و چنین تصمیمی می گیرد. این از اختیارات قاضی است، مطلقا بحث رودربایستی مطرح نیست و تشخیص قاضی است.

کد خبر 362921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی