سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور واردات ۱۱ ماهه سیگار در سال جاری را ۳.۸ میلیارد نخ اعلام کرد و گفت: این میزان در مقایسه با واردات مدت مشابه سال قبل ۱۴.۳ میلیارد نخ (۷۳ درصد) کاهش یافته است.

علی‌اصغر رمزی در گفت‌وگو با ایسنا، کاهش واردات سیگار را نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات سه سال اخیر مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در راستای اجرایی شدن تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور عنوان کرد و گفت: این تبصره، دولت را مکلف کرده در طول برنامه پنجم توسعه واردات سیگار را با همان برند اصلی به تولید داخل تبدیل و تولید داخل، نیاز کشور را تامین کند.

وی اظهار کرد: در اجرای این تکلیف قانونی مقاومت‌های زیادی وجود داشت، زیرا واردات برای واردکنندگان سود بیشتری داشت و با تولید داخل شدن این برندها، علاوه بر افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، اشتغال، انتقال تکنولوژی، ارزش افزوده بیشتر و پر کردن ظرفیت خالی واحدهای موجود منجر به کاهش قاچاق نیز شده است.

رمزی گفت: در واقع با راه‌اندازی واحدهای تولیدی جدید یا تکمیل ظرفیت واحدهای تولیدی موجود طی سه سال اخیر در راستای تکلیف قانونی یاد شده بخش قابل توجهی از واردات، به تولید داخل تبدیل شده است و شاهد ۷۳ درصد کاهش در واردات سیگار هستیم.

به گفته رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، بدیهی است که واردکنندگان و قاچاقچیان از اجرایی شدن این قانون رضایت ندارند و تمام تلاش خود را برای عدم اجرای این قانون کردند که با پیگیری‌های این مرکز موفقیتی بدست نیاوردند و مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با قوت، وظایف قانونی خود را پیگیری و اجرایی می‌کند.

وی اظهار کرد که علاقمندان به آشنایی با صنعت دخانیات کشور و کسب اطلاعات در زمینه تولید، واردات، صادرات، توزیع، کشت توتون و تنباکو، واحدهای فعال در زمینه تولید سیگار، قوانین و مقررات مربوطه، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها، نمودارهای مختلف و ... می‌توانند به درگاه الکترونیکی این مرکز به نشانی وزارت صنعت، معدن و تجارت - واحدهای ستادی - دفاتر مستقل - مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور مراجعه کنند.

کد خبر 362783

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha