همشهری آنلاین: نتایج دومین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها با اعلام ماتریس مقایسه‌ای امتیازات خبرگزاری‌های عمومی و تخصصی منتشر شد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سید محسن فرجادی، دبیر کمیته رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری، گفت: در دومین دوره رتبه‌بندی 17 خبرگزاری عمومی و تخصصی مشارکت داشتند.

وي با بیان اینکه خوداظهاری و مستندات این خبرگزاری‌ها در 14 جلسه کمیته رتبه‌بندی بررسی و راستی‌آزمایی شد، افزود: شاخص‌های رتبه‌بندی در دومین دوره، سختگیرانه‌تر اعمال شده است. مدیران مسئول خبرگزاری‌ها از اسفند 94 پس از 4 جلسه به اصلاح و بازنگری شاخص‌ها و تعاریف رتبه‌بندی دور اول پرداختند. بر این اساس 23 شاخص و 7 مصداق کسر امتیاز به عنوان شاخص‌های ارزیابی خبرگزاری‌ها در دومین دوره توسط مدیران مسئول برای اجرا در تابستان 95 تدوین شد.

دبیر کمیته رتبه‌بندی با بیان اینکه خبرگزاری‌ها پس از تکمیل فرم خوداظهاری مستندات خود را برای هیات رتبه‌بندی ارسال کردند، افزود: از مجموع 100 امتیاز رتبه‌بندی، 76 امتیاز در قالب خوداظهاری توسط خبرگزاری‌ها اعلام شده و 26 امتیاز نیز توسط هیات رتبه‌بندی ارزیابی شده است.

وی با اشاره به مراحل ارزیابی و اعلام نتایج رتبه‌بندی، گفت: نتایج اولیه دور دوم رتبه‌بندی در قالب جدول امتیازات برای مدیران مسئول خبرگزاری‌هایی که در این طرح شرکت کرده بودند، ارسال شد تا اگر به نتایج خود یا دیگران اعتراضی داشتند اعلام کنند.

وی افزود: پس از 10 روز کاری، خبرگزاری‌هایی که به نتایج اعلامی اعتراض داشتند در جلسه‌ای به طرح اعتراضات خود در حضور اعضای هیات رتبه‌بندی پرداختند و پس از بررسی اعتراضات نتایج نهایی شد.

فرجادی درباره اجرای سومین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها نیز گفت: اجرای سومین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها مطابق شیوه‌نامه پس از بازنگری شاخص‌ها توسط مدیران مسئول خبرگزاری‌ها خواهد بود.

بر اساس دستوالعمل رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها، هیات رتبه‌بندی شامل دو استاد ارتباطات به انتخاب مجمع روسای دانشکده‌ها و گروه‌های ارتباطات دانشگاه‌های تهران، یک مدیرمسول خبرگزاری عمومی و یک مدیرمسول خبرگزاری تخصصی، دو سردبیر خبرگزاری همگی به انتخاب مدیران مسئول خبرگزاری‌ها و عضو هفتم نیز مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی است. در این دوره به ترتیب یونس شکرخواه، حسن نمک‌دوست، علی متقیان، حمید صابرفرزام، مریم جمشیدی، محمد کریمی و حسن محرابی اعضای این هیات هستند.

نتایج رتبه‌بندی خبرگزاری‌های عمومی - زمستان 95

رتبه

نام خبرگزاري

امتياز نهايي

1

تسنيم

72.70

2

دانشجويان ايران

68.13

3

مهر

65.64

4

كار ايران

52.50

5

خبرآنلاين

51.72

6

شبستان

49.19

7

آنا

42.74

8

دانشجو

40.97

9

رسا

35.79

10

كردپرس

29.61

11

آريا

27.40

12

ميزان

25.58

13

قدس

17.00

 

نتایج رتبه‌بندی خبرگزاری‌های تخصصی - زمستان 95

رتبه

نام خبرگزاري

امتياز نهايي

1

بين المللي قرآن

76.22

2

علم و فرهنگ

40.43

3

دفاع مقدس

25.43

4

تقريب

15.11

خبرگزاری‌هایی که اسامی آنها در جداول دیده نمی‌شود در این طرح که به صورت داوطلبانه برگزار شده است، شرکت نکرده‌اند.

تاکنون طرح رتبه‌بندی روزنامه‌ها برگزار شده و هم اکنون با پایان یافتن فرصت خوداظهاری پایگاه‌های خبری، فرایند بررسی و رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری در دست انجام است و نتایج آن توسط کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری تا پایان سال اعلام خواهد شد.

کد خبر 360959

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها