همشهری آنلاین: نمایندگان کشورهای عضو اوپک و چند تولیدکننده دیگر غیر عضو اوپک قرار است امروز یکشنبه سوم بهمن‌ماه در وین گرد هم جمع شوند و روند تبعیت متعهد شوندگان از توافق کاهش تولید را مورد بررسی قرار دهند.

مهر به نقل از بلومبرگ نوشت: وزرای نفت و انرژی کشورهای عربستان، کویت، الجزایر و ونزوئلا با همتایان خود از کشورهای غیر عضو اوپک از جمله روسیه و عمان دیدار خواهند کرد تا راه‌های راستی آزمایی عمل کردن ۲۴ کشور به تعهدات کاهش تولیدشان را بررسی نمایند.

این کشورها در اواخر سال گذشته میلادی متعهد شدند که در نیمه نخست سال ۲۰۱۷، روزانه حدود ۱.۸ میلیون بشکه از تولید خود بکاهند.

هدف تولیدکنندگان این است که اثبات کنند این گروه از کشورها در مورد متوقف کردن روند سه ساله افزایش مازاد عرضه در بازار جدی هستند و از این طریق تردیدهای ایجاد شده در مورد عمل نکردن تولیدکنندگان به وعده‌هایشان را از بین ببرند.

قیمت جهانی نفت پس از توافق اوپک و چند تولیدکننده دیگر برای کاهش تولید، به بالای ۵۸ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین رقم در ۱۸ ماه ماقبل خود بود. اما در حالی که تجار در انتظار مشاهده شواهد مبنی بر عمل کردن این کشورها به تعهدات خود هستند، قیمت نفت از آن زمان به این طرف حدود ۵ درصد کاهش یافته است.

قرار بود وزرای کشورهای تولیدکننده نفت روز شنبه دوم بهمن‌ماه یک نهار کاری غیررسمی برگزار کنند و سپس روز یکشنبه(امروز) در مقر اوپک برای برگزاری اولین نشست رسمی کمیته نظارت بر اجرای توافق کاهش تولید حضور یابند.

یک منبع آگاه گفت: در حالی که هنوز ماه ژانویه به اتمام نرسیده تمرکز نشست اصلی این کمیته عمدتا روی این مسئله خواهد بود که به جای تولید آمار جدید، چگونه می‌توان میزان تبعیت کشورها از توافق را مورد ارزیابی قرار دارد.

کمیته در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای استفاده از آژانس‌های خارجی نظیر موسسات مشورتی خارجی که حرکت تانکرها را رصد می‌کنند، برای راستی آزمایی اجرای توافق ندارد.

کد خبر 359517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار