همشهری آنلاین: رئیس جمهوری از آلمان به عنوان نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا نام برد و گفت: دو کشور از توانمندی‌ها و امکانات گسترده‌ای برخوردارند که باید برای ایجاد جهشی در همکاری‌های مشترک در همه حوزه‌ها به کار گرفته شوند.

روحانی

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید آلمان در تهران اظهارداشت: آلمان همواره برای ایران کشوری با روابط خوب سنتی در اروپا تعریف شده است و تهران از گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط با برلین استقبال می‌کند.

وی با یادآوری نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته‌ای بر ضرورت تداوم این نقش در اجرای دقیق و کامل برجام تاکید کرد.

رئیس جمهوری اظهارداشت: سطح همکاری‌های ایران و آلمان بعد از برجام و حذف موانع رو به گسترش بوده و برای ایجاد شتاب در این همکاری‌ها و برداشتن گام‌های بلندتر تا رسیدن به نقطه آیده‌آل باید روابط در بخش های بیمه‌ای و بانکی تسریع و تسهیل شود.

روحانی به سابقه همکاری شرکت‌های بزرگ آلمانی با شرکای تجاری خود در ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می‌توانند در حوزه‌های فنی - مهندسی و از جمله ساخت نیروگاه‌ها و راه آهن همکاری‌های خود را بیش از پیش توسعه دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، توسعه همکاری‌های فرهنگی و دانشگاهی دو کشور را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: ایران و آلمان همواره روابط فرهنگی مستحکمی با یکدیگر داشته‌اند و این همکاری‌ها و روابط فرهنگی را می‌توانیم در زمینه‌های دانشگاهی، تحقیقاتی و هنری گسترش دهیم.

رئیس جمهوری در ادامه به موضوع تروریسم و خطرات آن برای همه کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: حفظ ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم برای نه تنها کشورهای منطقه بلکه برای همه جهان مهم است و باید در این عرصه همه کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

  •  آلمان قویا متعهد به اجرای کامل برجام و توسعه روابط با ایران است

میکائیل کلور برشتولد سفیر جدید آلمان در تهران نیز با تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: برلین مصمم است سطح همکاری‌های خود را با تهران در همه حوزه‌ها بویژه در حوزه فناوری‌های نوین ارتقاء دهد.

وی گسترش و تعمیق همکاری‌های فرهنگی و علمی دو کشور را در کنار همکاری‌های اقتصادی و سیاسی ضروری خواند و گفت: ما آماده تعمیق همکاری‌های علمی ، دانشگاهی و هنری میان دو کشور هستیم.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت و نقش توافق هسته‌ای در توسعه همکاری های مشترک تصریح کرد: آلمان قویا متعهد به اجرای کامل و دقیق برجام است و از همه توان خود برای اجرای کامل این توافق از سوی سایر کشورها، استفاده خواهد کرد.

سفیر جدید آلمان در تهران آماده شدن نخستین ایرباس ساخت اتحادیه اروپا در هامبورگ برای تحویل به ایران را پیامی قوی برای اجرای برجام برشمرد و گفت: ما از هیچ تلاشی برای اجرای کامل برجام دریغ نخواهیم کرد و این به نفع روابط دو کشور ، منطقه و جهان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، برشتولد سپس به مسایل منطقه‌ای و ضرورت تقویت همکاری‌های مشترک در این عرصه اشاره کرد و اظهارداشت: آلمان در خصوص مسایل منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری بسیار مهم می داند که دستیابی به هیچ راه حلی بدون حضور این کشور امکان پذیر نیست.

کد خبر 357248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار