همشهری آنلاین: معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: بعد از زلزله بم در سال ۱۳۸۲ با توجه به اقداماتی که برای تاب‌آوری ساختمان‌ها صورت گرفت بم هم‌اکنون مقاوم‌ترین شهر کشور در برابر زلزله است.

Arg Bam

عزیزالله مهدیان در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرد: بعد از زلزله ۶.۷ ریشتری بم تقریبا کلیه ۲۲ هزار واحد مسکونی این شهر از بین رفت ولی ۳۳ هزار واحد بازسازی شد. به عبارت دیگر به ازای هر واحد مسکونی ۱.۵ واحد ساخته شد؛ زیرا بسیاری از خانواده‌ها ساختمان‌های دو طبقه و سه طبقه ساختند. در روستاها نیز حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی وجود داشت که ۲۵ هزار واحد در روستاها ساخته شد. با این حساب تقریبا کل اماکن مسکونی شهری و روستایی بم نوسازی شدند.

وی افزود: بنیاد مسکن با همکاری سازمان نظام مهندسی که مسوولیت نظارت بر حسن اجرای قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌ها را بر عهده داشت و مردم را موظف به اجرای آن می‌کرد، کیفیت مطلوبی در این شهر به وجود آورد. در طول مدت ساخت و ساز هم آزمایشگاههای مستقر مراحل مختلف اعم از جوش، بتن و مصالح را تست می‌کردند. همچنین در طول مدت اجرا ناظران مقیم در محل حضور داشتند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه بم هم‌اکنون ایمن‌ترین شهر کشور در برابر زلزله است خاطرنشان کرد: ساخت و سازهایی که در بم صورت گرفت در تمام کشور بی‌نظیر است؛ چرا که هیچ جای کشور تا این حد نظارت صورت نمی‌گیرد. بم در مقابل سوانحی همچون زلزله، سیل و توفان مقاومت بالایی دارد. هم‌اکنون می‌بینیم در تهران و سایر شهرهای کشور بافت فرسوده وجود دارد اما در بم به دلیل اینکه تمام ساختمانها نوسازی شدند بافت فرسوده نداریم.

مهدیان درباره اینکه چه مقدار از ساخت و سازهایی که بعد از بازسازی بم انجام شد روی گسل زلزله قرار دارد گفت: تمام مالکیتها در بم همان مالکیتهای قبلی است. لذا اگر روی گسل قرار داشته در حال حاضر نیز اینگونه است. از نظر علمی هم نمی‌شود از گسل فرار کرد؛ چرا که ما بعضی از گسلها را نمی‌شناسیم. نقشه گسلها نیز بر اساس سوابق زلزله‌ها ثبت می‌شود و به همین دلیل بسیاری از گسلها ناشناخته است.

وی خاطرنشان کرد: تا قبل از زلزله بم در این شهر سابقه وقوع زمین لرزه نداشتیم. بنابراین ممکن است بسیاری از شهرهای کشور روی گسل زلزله قرار داشته باشند و ما از آن بی‌اطلاع باشیم. طبیعتا ما باید ساختمانها را مقاوم بسازیم. مردم توجه داشته باشند که تمام پهنه کشور ما زلزله‌خیز است و شاید هر جای آن زمین لرزه رخ دهد. لذا باید تمام آیین‌نامه‌ها را رعایت کنیم.

به گفته مهدیان، خوشبختانه در مناطق روستایی، کیفیت ساخت و سازها بسیار کنترل شده است و با نظارت ساخته می‌شود و ادعا می‌کنیم کیفیت ابنیه در روستاهایی که زیر نظر بنیاد مسکن ساخته می‌شود از شهرها بالاتر است.

کد خبر 356859

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha