همشهری آنلاین: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت:چون در ابتدا اطلاعات کاملی نداشتیم که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند یا خیر، اظهارنظر نمی‌کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت‌ها عوارض دارند و درابتلا به سرطان موثرند.

معاون فناوری وزیر بهداشت

دکتر رضا ملک زاده، در حاشیه رونمایی از سامانه و بانک اطلاعاتی جامع سرطان در شیراز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: علاوه بر اینکه امواج و پارازیت‌ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شود،می‌تواند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد و می‌تواند در شیوع بیشتر سرطان در کشور ما هم تاثیر گذار باشد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت : علاوه بر پارازیت‌ها و امواج، گرد و غبارها و ریزگردهایی که از کشور عراق می‌آید، نیز از جمله عواملی است که در ابتلا به سرطان نقش دارد،اما هنوز میزان تاثیر آنها به روشنی معلوم نیست، هنوز مطالعات دقیقی دراین زمینه انجام نشده است ، اما مطالعات اولیه نشان می‌دهند که این عوامل در ابتلا به سرطان نقش دارند.

  • سرطان سينه، شايع‌ترين سرطان در ايران

ملک زاده با بیان اینکه سرطان سینه شایع‌ترین نوع سرطان درایران است گفت: متاسفانه سن شروع سرطان سینه در ایران 18 سال زودتر از سن شیوع این بیماری در کشورهای غرب است، سرطان سینه یکی از معدود سرطان‌های قابل درمان است و می‌توان به طور کامل آن را درمان کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزير بهداشت گفت: هم اکنون اکثر دانشگاه‌های بزرگ کشورمراکز تحقیقات سرطان سینه دارند، سرطان سینه در بانوان بیشتر شایع است، سالانه 85 هزار نفر در کشور به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند ، شایع‌ترین نوع سرطان شناخته شده سرطان سینه است، درصد کمی از این نوع سرطان در مردان هم شایع است ولی 99 درصد آن در بانوان شایع می‌شود.

ملک زاده گفت: سرطان سینه قابل درمان و قابل پیشگیری است ، اساس کار هم زود تشخیص دادن آن است ، علت ابتلا به سرطان سینه به دقت روشن نیست اما سبک زندگی در بروز آن نقش دارد ، چاقی مهمترین دلیل ابتلا به سرطان سینه است.

معاون وزیر بهداشت گفت:‌ چاقی و وزن بالا در بانوان اکنون به همه‌گیری تبدیل شده ، وزن بالا یک تهدید جدی برای بانوان است و برای پیگیری از ابتلا به سرطان سینه باید فرایند چاقی کنترل و پایش شود.

ملک زاده گفت:‌ عوامل ژنتیک و خانوادگی هم درابتلا به سرطان سینه تاثیر دارد و نقش ازدواج‌های فامیلی هم در ابتلا به این نوع سرطان نباید نادیده گرفت، ازدواج فامیلی می‌تواند به سرطان سینه منجر شود، این بیماری البته در سنین جوانی بیشتر دیده می‌شود و این قابل بررسی است.

  • سونامي سرطان را تاييد نمي‌كنيم

وی در باره مباحثی که پیرامون سونامی سرطان گفته می‌شود گفت: شیوع سرطان در ایران بیشتر از سایر کشورها نیست، اینکه گفته می‌شود سونامی سرطان به راه افتاده را تایید نمی‌کنیم، متوسط ابتلا به سرطان در کشور ما حتی از کشورهای همسایه هم کمتر است، بنا براین سونامی سرطان پذیرفته شده نیست ، سرطان در کشور ما با آهنگ کندی در حال افرایش است.

ملک زاده گفت: افزایش متوسط سن و پیر تر شدن جمعیت در کشورمان نیز می‌تواند عاملی باشد که شمار افراد مبتلا به سرطان را بیشتر نشان دهد، سرطان اصولا بیماری افراد مسن است ، امروز با انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه سلامت سرطان‌ها بیشتر تشخیص داده می‌شود و بیشتر دیده می‌شود بنابراین،  همه احساس می‌کنند که شمار افراد مبتلا افزایش یافته است ، 50 درصد از سرطان‌ها قابل درمان است.

کد خبر 356371

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha