چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه فنی دانمارک رودخانه‌ای از آهن مذاب را در عمق ۳۰۰۰ کیلومتری آلاسکا و سیبری شناسایی کردند که با سرعت زیادی در جریان است و هر روز بر سرعت آن افزوده می‌شود.

کشف رودخانه آهن مذاب در آلاسکا و سیبری

به گزارش ایرنا، سرعت جریان این رودخانه که حدود 420 کیلومتر پهنا دارد و دمای آن نزدیک به دمای خورشید است، در طول کم‌تر از دو دهه تقریبا به سه برابر افزایش یافته و اکنون درحال تغییر جهت به سمت اروپا است.

محققان این جریان سریع را در هنگام تحلیل اطلاعات به دست آمده از ماهواره‌های سه‌گانه آژانس فضایی اروپا، شناسایی کردند.

این سه ماهواره که Swarm نام دارند، در سال 2013 به منظور اندازه‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی زمین به فضا پرتاب شدند و امکان استفاده از نوعی فناوری شبیه به اشعه X را برای پرده‌برداری از رازهای درونی سیاره ما در اختیار محققان قرار دادند. با استفاده از این ماهواره‌ها اجزایی از زمین شناسایی شدند که پیش از این هیچ کس از وجود آن‌ها اطلاع نداشت.

محققان اعتقاد دارند میدان مغناطیسی زمین حاصل فعالیت‌های درونی زمین در هسته آن است. هسته زمین جسم جامدی به اندازه دوسوم ماه بوده و بخش عمده آن از جنس آهن است. دمای هسته زمین به 5400 درجه سانتی‌گراد (9800 درجه فارنهایت) می‌رسد که تقریبا به اندازه دمای سطح خورشید است.

هسته جامد زمین را لایه‌ای از آهن و نیکل مذاب به ضخامت 2000 کیلومتر پوشانیده است که به عنوان هسته خارجی شناخته می‌شود. تفاوت دما، فشار و ترکیبات در این لایه موجب حرکت و جریان یافتن مواد مذاب می‌شود. این پدیده در کنار چرخش زمین منجر به ایجاد جریان الکتریکی و در نهایت میدان مغناطیسی می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است.

کد خبر 356175

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha