همشهری آنلاین: سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل با ذکر اینکه مصوبه اخیر کنگره آمریکا مغایر با نص و روح برجام است، گفت: دوام و بقای این توافقنامه در گرو پایبندی همه طرفین آن به تعهدات خود است.

غلامعلی خوشرو

به گزارش ایرنا غلامعلی خوشرو  در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برای بررسی گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به مجمع گفت: در شرایطی که آژانس و همه اعضای برجام تأیید کرده اند ایران به طور کامل تعهدات برجامی خود را انجام داده است، دیگر اعضای برجام موظف اند به تعهدات خود به طور واقعی عمل کرده و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و نیت برجام اجتناب کنند.

وی افزود: اقدام اخیر آمریکا در تمدید تحریم‌ها علیه ایران بوضوح بر خلاف تعهدات برجامی آن کشور است. وی از دولت آمریکا خواست تا نگرانی‌هایی که در نتیجه اقدام مذکور ایجاد شده را سریعاً حل و فصل کند.

نماینده دائم ايران در سازمان ملل ادامه داد: گرچه ایران به برجام به عنوان یک سند چندجانبه کاملاً متعهد بوده و باقی خواهد ماند؛ با این همه تضمین ماندگاری برجام مستلزم اجرای کامل و بموقع همه تعهدات برجامی توسط تمامی طرف‌های آن است و نه فقط ایران. وی اضافه کرد که این به نفع جامعه بین‌المللی و همه اعضای برجام است.

خوشرو با اشاره به وظایف اساسنامه‌ای آژانس گفت: وظیفه اصلی آژانس کمک به کشورها برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است. وی خواستار افزایش فعالیت‌های این نهاد در زمینه متناسب با انتظارات کشورها شد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است به فعالیت‌های هسته‌ای خود در زمینه تحقیق و توسعه و تولید انرژی هسته‌ای از جمله توسعه چرخه سوخت کامل هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز ادامه دهد.

در این نشست، آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گزارشی از فعالیت‌های یک سال اخیر آن نهاد ارائه کرد.

کد خبر 355476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان