همشهری آنلاین: محققان شیشه‌ای خلق کرده‌اند که به صورت هوشمند تیره می‌شود.

پنجره‌هایی که خود به خود تیره می‌شوند

به گزارش مهر، در حال حاضر شرکت‌های معماری مشغول بررسی راه‌هایی هستند تا توازنی میان حفظ حریم خصوصی فرد و ورود نور خورشید به خانه به وجود بیاورند. در همین راستا تقاضا برای ساختمان‌هایی با پنجره‌هایی الکترو کرومیک افزایش یافته است. شرکت کینسترال از سیستم شیشه هوشمندی پرده‌برداری کرده که خود به خود تیره می‌شود. این سیستم که هالیو نام دارد را می‌توان به طور دستی یا اتوماتیک کنترل کرد.

کینسترال ادعا می کند "هالیو" در حالت عادی تفاوتی با شیشه‌های معمول ندارد اما هنگامی که نور خورشید به تلویزیون می‌تابد یا زمانی که فرد می‌خواهد اتاق تاریک‌تر شود، می‌توان آن را به دلخواه تیره‌تر کرد. رنگ شیشه را می‌توان به طور دستی و به وسیله یک پنل دیواری، برنامه موبایل، یا دستور صوتی تغییر داد، یا می‌توان آن را به طور اتوماتیک تنظیم کرد تا در واکنش نسبت به عواملی مانند آب و هوا، ساعت خاصی از روز یا حتی موقعیت خورشید رنگ خود را تغییر دهد.

این سیستم طیف رنگ خاکستری متنوعی دارد. بنابر این می‌توان رنگ‌های مختلفی را انتخاب کرد، مثلا می‌توان پنجره آشپزخانه را که رو به یک همسایه است کاملا تیره کرد و پنجره‌های آفتابگیر خانه را روشن نگه داشت تا داخل خانه به طور طبیعی پر نور باشد.

کینسترال اعلام کرده شیشه هالیو سال آتی در برخی بازارها عرضه خواهد شد.

کد خبر 355136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار