همشهری آنلاین: فیزیکدانان موفق به کشف نوعی شبه‌بلور در تکه‌ شهاب‌سنگی در روسیه شدند و این سومین باری است که چنین ماده‌ای در طبیعت کشف شده‌است.

شبه بلور

براساس گزارش ديسكاوري،‌ اين شبه بلور كه از فضا به زمين آمده‌است تنها به دليل كمياب‌بودنشان شگفت‌انگيز نيستند، ساختار اتمي آنها به اندازه‌اي عجيب و غريب است كه براي چندين دهه وجود آنها غيرممكن تصور مي‌شد و اولين دانشمندي كه آن را كشف كرد، شغلش را در ازاي اين كشف از دست داد.

اين گونه جديد شبه بلور توسط گروهي از دانشمندان دانشگاه فلورانس ايتاليا كشف شده‌است.اين دانشمندان درحال بررسي ذرات كوچك شهاب‌سنگي بودند كه 5 سال پيش در منطقه خاتيركاي روسيه به زمين برخورد كرده‌بود و تكه‌اي از اين شبه‌بلور به بزرگي چند ميكرومتر درون آنها كشف كردند.

اين سومين باري است كه چنين شبه‌بلوري درون ذرات اين شهاب‌سنگ كشف مي‌شود و نشان مي‌دهد نمونه‌هاي بيشتري از اين ماده با تركيباتي عجيب‌تر در فضا وجود دارند. 

شبه بلورها از ساختار اتمي منحصر‌به‌فردي برخوردارند كه ويژگي‌هاي متقارن بلورها و آشفتگي يك جسم جامد نامتقارن را همزمان در خود دارند. بلورهاي عادي مانند دانه‌هاي برف،‌الماس، و دانه‌هاي نمك از ذراتي تشكيل شده‌اند كه با تقارني تقريبا كامل در كنار يكديگر چيده شده‌اند.

اين نوع جديد از بلورها اولين‌بار اولين‌بار در سال 1982 توسط دانيل شچمان كشف شد و در سال 2011 به خاطر اي كشف نوبل شيمي را دريافت كرد،‌با اين همه تا پيش از اين براي ده‌ها سال توسط همكارانش به دليل كشف عجيب و غريبش مورد تمسخر قرار مي‌گرفت. 

کد خبر 355028

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی