رئیس مرکز استراتژیک ریاست‌جمهوری با اشاره به کنفرانس امنیتی تهران با عنوان نظم امنیتی منطقه‌ای در غرب آسیا، گفت: تهران به‌عنوان مرکز یک کشور مسئولیت‌پذیر، مشارکت‌جو و منطقی‌اندیش، امیدوار است بتواند یک فکر و دکترین منطقه‌ای جدید برای رهبران این منطقه تولید کند.

 كنفرانس امنيتي تهران يكشنبه 21 آذر‌ماه از ساعت 8 تا 17 در سالن اجلاس سران تهران برگزار مي‌شود و علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي سخنران افتتاحيه و علي شمخاني دبيرشوراي‌عالي امنيت ملي سخنران اختتاميه در اين كنفرانس امنيتي خواهد بود. رئيس مركز استراتژيك رياست‌جمهوري گفت:

بحث‌هاي مربوط به برجام موجب ايجاد ذهنيت‌هايي در كشورهاي منطقه ما شد به اضافه اينكه شرايط خاص سوريه، يمن و عراق و همچنين رقابت‌هايي كه در لبنان وجود داشت و نتايجي كه از به‌اصطلاح بهار عربي در كشورهايي كه در اين موج قرار گرفتند حاصل شده بود، باعث شد كه شرايط منطقه بسيار پيچيده‌تر از دوران قبل از آقاي روحاني شود؛

يعني اتفاقات از قبل شروع شده بود ولي ثمرات آن در اين دوره خود را نشان داد. آشنا گفت: ما مي‌دانيم كه در اين منطقه گفت‌وگوهاي ديگري هم غير از اين كنفرانس وجود دارد منتها آنها هيچ‌گاه درصدد تقويت گفت‌وگوي منطقه‌اي بر نيامدند و بيشتر به تشديد اختلافات دامن زدند. وي گفت: كنفرانس امنيتي تهران يعني تهران به‌عنوان مركز يك كشور مسئوليت‌پذير، مشاركت‌جو و منطقي‌انديش، اميدوار است كه بتواند يك فكر و دكترين منطقه‌اي جديد براي رهبران اين منطقه توليد كند.

رئيس مركز استراتژيك رياست‌جمهوري با بيان اينكه اين همايش 10محور را مورد توجه قرار داده است، گفت: مباني نظري و مفهومي، ماهيت نظم منطقه‌اي نوظهور، قدرت‌هاي منطقه‌اي و نظم منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي، چالش‌ها و فرصت‌هاي منطقه‌اي، مسائل نوظهور و نظم امنيتي غرب آسيا، اقتصاد سياسي بين‌الملل و نظم نوظهور منطقه‌اي، آينده نظم منطقه‌اي غرب آسيا، ايران و نظم نوظهور منطقه‌اي و معماري نظم امنيتي غرب آسيا 10محور اين همايش است.

وي افزود: توجه به اين محورها نشان مي‌دهد كه ما قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي، رقابت‌هاي منطقه‌اي، رقابت‌هاي اقتصادي و سياسي و آينده‌پژوهي را بايد اصل قرار دهيم و نمي‌توانيم ناديده بگيريم. آشنا گفت: در اين كنفرانس ما اميدوار هستيم كه بتوانيم هم شناخت خودمان و ديگر بازيگران را از منطقه افزايش دهيم. هم بتوانيم ادبياتي توليد بكنيم كه اميد را در منطقه توسعه دهد نه اينكه موجب ياس و نااميدي در منطقه شود. رئيس مركز استراتژيك رياست‌جمهوري گفت:

مشاركت در تصميم‌سازي‌ و ايجاد اجماع در تصميم‌سازي‌ را برايش اهميت قائل شويم و در نهايت توجه همه طرف‌هاي منطقه‌اي را جلب كنيم كه همكاري هم براي بقا و هم براي ارتقاي منطقه ضروري است، بدون همكاري ما حتي بقاي منطقه را از دست مي‌دهيم. وي با اشاره به حجم گسترده مهاجرت‌هايي كه در اين منطقه اتفاق مي‌افتاد، گفت:

مهاجرت‌هايي كه در سوريه و عراق اتفاق افتاده و چه فشاري كه روي مردم يمن مي‌آيد و چه اتفاق‌هايي كه امروز در افغانستان مي‌افتد، نشان مي‌دهد كه براي ارتقاي منطقه احتياج به همكاري داريم. آشنا به شعار كنفرانس امنيتي تهران اشاره كرد و گفت: شعار اين كنفرانس گفت‌وگو، اعتماد و همكاري متقابل براي نيل به امنيت و پيشرفت جمعي در غرب آسياست.

کد خبر 354881

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha