همشهری آنلاین: محققان دانشگاه فلوریدای آمریکا نوعی پارچه هوشمند ساختند که قادر است انرژی خورشید را درون خود ذخیره کند.

پارچه‌ای که انرژی خورشید را ذخیره می‌کند

به گزارش ایرنا، ظهور فناوری‌های موبایل، موجب افزایش نیاز کاربران به منابع قابل حمل انرژی شده است و ظاهرا ساده‌ترین راهکار این است که منبع انرژی مورد نیاز به عنوان بخشی از لباس‌های روزمره، توسط کاربران پوشیده شود.

تولید فناوری مناسب برای انجام این کار مستلزم پیشرفت‌های جدید در زمینه تجهیزات الکترونیکی انعطاف‌پذیری است که هم قابلیت جذب انرژی و هم قابلیت ذخیره آن را در اختیار بگذارند.

محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی برای این منظور نوعی پارچه هوشمند تولید کردند که در آن رشته‌های نازک و انعطاف‌پذیری از جنس مس در میان تار و پود پارچه قرار دارد و قادر است نقش سلول خورشیدی و باتری را برعهده بگیرد.

در یک طرف این پارچه هوشمند سلول‌های خورشیدی و در طرف دیگر آن باتری‌ها بافته می‌شوند. هنگامی که پارچه در برابر نور خورشید قرار می‌گیرد، الکترون‌ها مستقیما به سمت دیگر پارچه جریان می‌یابند و در آنجا درون باتری‌ها ذخیره می‌شوند. در آزمایش‌های اولیه محققان دریافتند چگالی انرژی ذخیره شده در هر سانتی‌متر مکعب از پارچه معادل 1.15 میلی وات ساعت و چگالی انرژی ذخیره شده در آن 243 میلی وات در سانتی‌متر مکعب است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این فناوری، استفاده از لباس‌های هوشمند برای تامین توان موردنیاز تجهیزات الکترونیکی قابل حمل از جمله گوشی تلفن همراه و ردیاب‌های سلامتی است. همچنین محققان معتقدند با استفاده از این فناوری می‌توان توان مورد نیاز خودروهای الکتریکی را هم تامین کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

کد خبر 353213

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha