مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ظرفیت دانشگاه‌های کشور، گفت: یک میلیون و ۷۰۰ هزار صندلی دانشگاه‌های کشور امسال خالی و بدون دانشجو ماند.

به گزارش ایرنا، محمد فرهادی در دیدار با روسای دانشگاه های استان کردستان، افزود: این تعداد صندلی خالی بدون احتساب دانشگاه آزاد اسلامی به یک میلیون و 200 هزار صندلی می‌رسد.

وی اظهار کرد: در کنکور امسال نیز حدود 830 هزار نفر ثبت‌نام کردند که در روز کنکور 800 هزار نفر حضور داشتند و در مرحله انتخاب رشته به 500 هزار نفر رسیدند.

وي با اشاره به اینکه روند کاهش دانشجویان در دانشگاه‌ها ادامه خواهد داشت، دلیل اصلی آن را کاهش فارغ‌التحصیلان دیپلم به دلیل ترکیب جمعیتی کشور دانست.

فرهادی با بیان اینکه ناچار به ساماندهی هستیم، افزود: طرح آمایش آموزش عالی در حال تصویب است که همه باید پس از تصویب از آن پیروی کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در طرح آمایش، کشور به 10 منطقه تقسیم می‌شود و دانشگاه‌های مادر و قدیمی‌تر محور خواهند بود.

وی با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی آموزش عالی را به شدت باید دنبال کنیم، گفت: رشته‌ها را باید تقسیم کرد و نمی‌توان همه مقاطع و رشته‌ها را به همه مراکز آموزش عالی داد.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه بر تقویت آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و آموزش‌های غیردولتی و غیرانتفاعی تاکید شده است.

فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مقالات منتشر شده ایران در جهان کیفی تر شده است، اظهار کرد: سرعت رشد علمی کشور به 16 درصد رسیده است و با 25 کشور بالای جدول رقابت می‌کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در دورانی یک گسترش در ایجاد مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها رخ داد هر چند در آن مقاطع مفید بوده است اما به شکلی ساماندهی نداشته است.

وی گفت: تا سال 86 تعداد موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی 64 موسسه بوده است ولی در حال حاضر 334 موسسه وجود دارد.

کد خبر 353131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار