همشهری آنلاین: وزیر علوم یکی از عوامل حذف ۵۸ مقاله محققان ایرانی در مجله‌های علمی بین‌المللی را توفیقات روزافزون ایران در زمینه علمی دانست و گفت: با توجه به گزارش پایگاه‌های استنادی رشد علمی ایران رشدی چشمگیر بوده است.

به گزارش فارس، محمد فرهادی با بيان اين مطلب گفت: با توجه به گزارش پایگاه‌های استنادی و سایر مراکزی که وضعیت علمی دنیا را رصد می‌کنند، رشد علمی ایران رشدی چشمگیر و قابل توجه بوده است و همین امر باعث شده که غربی‌ها در برابر ایران چنین مواضع خصمانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کنند.

وی با بیان اینکه حذف 58 مقاله محققان ایرانی با هدفی از پیش تعیین‌شده انجام شده است، افزود: در حال حاضر علت حذف مشکوک  58 مقاله محققان ایرانی در حال بررسی است و آنچه مهم است این موضوع است که از این قبیل اتفاقات در همه جای دنیا رخ می‌دهد، اما به خوبی می‌دانیم که رشد چشمگیر علمی ایرانی یکی از عوامل این اقدام بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در حال حاضر رشد علمی کشور از 11.5 درصد در سال گذشته به 16 درصد رسیده است و ایران در بین 25 کشور که بهترین رشد علمی دنیا داشته، توانسته جزء 3 کشور اول در زمینه رشد علمی باشد.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: خوشبختانه توانسته‌ایم سهم‌مان را در تولید علم در دنیا را به 1.8 درصد برسانیم و همچنین سهم‌مان در زمینه استناد به مقالاتی که به آن ارجاع داده می‌شود به 2.1 درصد رسیده که این رشد بسیار ارزنده و قابل توجه‌ای بوده که امسال به آن رسیده‌ایم.

وی به رتبه ایران در نوآوری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ایران رتبه 78 نوآوری را در دنیا دارد که باید در این زمینه تلاش شود تا شاهد درخشش دیگر ایران عزیزمان در این عرصه باشیم.

به گزارش همشهري آنلاين، بیومد سنترال و اسپرینگر، دو موسسه انتشارات علمی معتبر، به تازگي اعلام کرده‌اند که پس از تحقیقی مفصل، ۵۸ مقاله منتشر شده در هفت نشریه علمی را به دلیل «سرقت علمی، تقلب و تبانی درباره مولف و در روند بررسی علمی» حذف می‌کنند. گزارش اين موضوع توسط نيچر منتشر شده است.

کد خبر 352424

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha