همشهری آنلاین: جمهوریخواهان با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با حفظ اکثریت در کنگره، دو قوه مقننه و مجریه را قبضه کردند.

پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا

به گزارش ایرنا در جریان انتخابات عمومی 18 آبان آمریکا، علاوه بر انتخاب رئیس جمهوری چهل و پنجم، اعضای مجالس سنا و نمایندگان کنگره 115 نیز انتخاب شدند.

رسانه های آمریکایی، آسوشیتدپرس، ریل کلیر پالیتیکس و شبکه خبری سی ان ان با اعلام آخرین آمار منتشر شده از نتایج این سه انتخابات گزارش دادند ، این آمار نشان می دهد که دونالد ترامپ 70 ساله با شکستن حدنصاب 270 رای گزینشگران و کسب 289 رای و 48 درصد آراء شرکت کنندگان، رئیس جمهوری منتخب آمریکا شد.

از سویی دیگر، جمهوریخواهان توانستند در این انتخابات 51 کرسی از 100 کرسی سنا را به خود اختصاص دهند و در مجلس نمایندگان نیز 235 جمهوریخواه در برابر 189 دمکرات اکثریت را برای حزب خود حفظ نمایند.

پیش بینی می شود که این همگرایی در پیشبرد برنامه های ترامپ و جمهوریخواهان نقش موثر و به سزایی ایفا کرده و به انزوای دمکراتها بیانجامد.

با این وجود، احتمال دارد برخی از اختلاف ها میان ترامپ در زمینه سیاست خارجی و برنامه های اجتماعی با حزب جمهوریخواه و به خصوص نو محافظه کاران از یک سو و حمایت برخی از جمهوریخواهان از هیلاری کلینتون رقیب دمکرات وی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، از سوی دیگر می تواند زمینه ساز برخی از اختلافات جناح های سیاسی این کشور در آینده شود.

کد خبر 352211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =