همشهری آنلاین: وزیر علوم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر ایشان با نخبگان گفت: با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری، تاکنون بودجه پژوهشی لازم پرداخت نشده است.

محمد فرهادی

به گزارش فارس، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 299 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر ایشان با نخبگان، گفت: به رغم تأکیدات معظم له، تاکنون بودجه پژوهشی لازم پرداخت نشده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حفظ و افزایش شتاب رشد علمی کشور ارتباط مستقیمی با تأمین اعتبارات مورد نیاز دارد.

وزیر علوم با اشاره به آمار ارائه شده در مورد شتاب علمی کشور گفت: هر چند جایگاه علمی کشور در جهان خوشبختانه مطلوب است، اما همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند نگران کاهش این شتاب هستیم.

در ادامه جلسه، گزارش اقدامات انجام شده در دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزش عالی به‌منظور اجرای سند دانشگاه اسلامی، توسط دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ارائه و دانشگاه ‌های برتر در اجرای سند مشخص شدند.

در ادامه، گفتمان‌سازی سند دانشگاه اسلامی، هماهنگ‌سازی و ایجاد انسجام سازمانی، تعیین اولویت‌های سند و ارزیابی و پایش مصوبات ابلاغی به عنوان محورهای اصلی اجرای سند دانشگاه برشمرده شد و به منظور ایجاد وحدت رویه کلان در اجرای سند مصوب شد؛ رؤسای دانشگاه‌‌ها مسئول اجرای سند در دانشگاه‌های متبوع خود بوده و دانشگاه‌ها بر اساس گزارش‌های ارسالی در زمینه میزان اجرای سند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

بر همین اساس دانشگاه‌‌ها مکلف شدند نسبت به تطبیق اسناد راهبردی خود، با سند دانشگاه اسلامی اقدام کنند و در این زمینه مقرر شد هیئت امنای دانشگاه‌‌ها نسبت به پیش‌بینی و اختصاص ردیف بودجه مشخص به منظور اجرایی‌سازی اقدامات سند دانشگاه اسلامی تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

همچنین دبیرخانه شورا موظف شد نسبت به برگزاری جلسات توجیهی با رؤسا و معاونان دانشگاه‌ها به صورت استانی و منطقه‌‌ای اقدام کند و همچنین ملحوظ نمودن موضوع اجرایی سازی سند دانشگاه اسلامی در دستور همایش رؤسای دانشگاه‌ها مورد تأکید قرار گرفت.

در پایان مقرر شد در جلسات آتی، دستگاه‌های عضو شورا نسبت به ارائه گزارش فعالیت‌های انجام شده در راستای اجرای سند دانشگاه اسلامی اقدام کنند.

کد خبر 351686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار