همشهری آنلاین: بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از نزول ۳ پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار خبر داد و اعلام کرد ایران رتبه ۱۲۰ را در بین ۱۹۰ کشور به دست آورده است.

بانک جهانی

به گزارش فارس، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب‌وکار 2017» به مقایسه 190 کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب‌وکار آن‌ها پرداخته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین‌المللی، فضای کسب‌وکار در ایران بدتر شده داشته است. ایران امسال در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار در میان 190 کشور 3 پله نزول داشته و در رده 120 جهان قرار گرفته است.

در عین حال بانک جهانی ارزیابی خود از جایگاه ایران در رده‌بندی سهولت کسب‌وکار در سال گذشته را نیز اصلاح کرده است. این نهاد بین‌المللی در گزارش سال گذشته خود رتبه 118 را برای ایران در نظر گرفته بود اما در گزارش جدید رتبه ایران برای سال قبل را 117 اعلام کرده است.

شاخص کلی فضای کسب‌وکار بر پایه 11 شاخص کوچک‌تر با عناوین آغاز کسب وکار، کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت دارایی‌ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت مرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان‌دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

در جهان، نیوزیلند رتبه نخست از نظر فضای کسب‌وکار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ، کره جنوبی، نروژ، انگلیس، آمریکا، سوئد و مقدونیه به ترتیب رتبه‌های دوم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.

کشور آفریقایی سومالی نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.

کد خبر 350740

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha