همشهری آنلاین: رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آنچه که جامعه جهانی در خصوص گرمایش زمین برای سال ۲۱۰۰ پیش‌بینی کرد، غرب آسیا از جمله ایران در ۲۰۱۶ به آن رسیده است که باید مانع ادامه این روند شویم.

ایران در گرمایش جهانی جلوتر از پیش‌بینی جهانی است

به گزارش ایرنا، مجید شفیع پور روز دوشنبه در مراسم روز جهانی تغییر اقلیم افزود: دما در ایران با دارا بودن اقلیم خشک و نیمه خشک از 1.5 درجه سلیسیوس هم گرم‌تر شده است که این بسیار جلوتر از پیش‌بینی جهانی است و تاثیر آن بر منابع آبی و بروز گرد و غبار خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان این که اکنون گرمایش زمین بزرگ‌ترین چالش قرن 21 است، اظهار کرد: گرم شدن زمین دغدغه اصلی چیزی است که بعد از انقلاب صنعتی یعنی نیمه قرن 19 با رشد شتابان کشورهایی که امروزه به عنوان کشورهای توسعه یافته خوانده می‌شوند، به ارمغان آورده شد.

وی ادامه داد: رشد لجام گسیخته موجب برهم زدن تعادل انتشار گازهای گلخانه‌ای و بروز پدیده گرمایش زمین شد و امروزه به جایی رسیده است که کنترل آن نیاز به اجماع جهانی دارد که بر این اساس سال گذشته کشورها در قالب COP21 در پاریس گرد هم آمدند و توافق‌نامه پاریس را با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای امضا کردند.

شفیع پور تاکید کرد: این توافق‌نامه ترسیم‌کننده حرکت جامعه جهانی به سمت به حداقل رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2030 است که با هدف پرهیز از افزایش میانگین دمای زمین از 1.5 تا 2 درجه نسبت به آنچه در قرن 19 رخ داده است، شکل گرفت.

وی گفت: امروزه 1.1 دجه سلسیوس آن را سپری کردیم دیگر فرصت زیادی باقی نمانده بنابر این کشورهای توسعه یافته نیازمند یک گذر بازساختاری هستند. حدود سه هفته گذشته سازمان هوانوردی جهانی هم مکلف به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شد.

شفیع پور افزود: ماه گذشته در اجلاس رواندا به کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای (HFC) که تخریب‌کننده لایه ازون است تاکید شد، این گاز در گرمایش دو هزار و 400 برابر گرم‌تر از گاز دی اکسید کربن است که باید کنترل شود.

وی تاکید کرد: بر این اساس جامعه جهانی و مراکز بین‌المللی باید جمع شوند تا با همکاری هم اقدامات اساسی در خصوص مقابله با گرمایش زمین و تغییر اقلیم را انجام دهند.

شفیع پور گفت: ایران از نظر نیروی انسانی، فناوری، فکری و جذب منابع مالی از ظرفیت بالایی برخوردار است و در این رهگذر قطعا در مقیاس منطقه‌ای الگو خواهد بود.

وی اظهار کرد: آرمان توسعه پایدار دارای 17 آرمان است که آرمان سیزدهم آن مربوط به تغییر اقلیم است و سازمان محیط زیست در قالب کارگروه ملی تغییرات آب و هوا اهداف توسعه پایدار را دنبال می‌کند.

کد خبر 350549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار