همشهری آنلاین: دوربینی با وضوح و کیفیت بالای تصویری به نام Iris از ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری زمین هرلحظه درحال ثبت تصویربرداری از سیاره زمین است، و شهرهای اصلی کشور کره شمالی نیز از این روند مستثنی نیستند.

براساس گزارش بيزينس اينسايدر، دوربين Iris در سال 2013 توسط شركتي به مام اورتي‌كست به ايستگاه فضايي بين‌المللي ارسال شد اما تا سال 2014 كه توسط فضانورد روسي به صورت كامل به ايستگاه متصل شد، مورد استفاده قرار نگرفته‌بود.

کره شمالی

اكنون هرجايي كه ايستگاه فضايي باشد، اين دوربين از همان نقطه از زمين با وضوح يك متر در پيكسل تصويربرداري مي‌كند، وضوحي كه براي ديدن سايه يك انسان در گوشه‌اي از خيابان و يا توده‌اي از برگ‌ها كافي است.

در 30 مارس 2016 اين دوربين تصاويري با وضوح 4K را از پيونگ‌يانگ،‌ پايتخت كره شمالي ثبت كرد، شهري كه 3.3 ميليون نفر در آن سكونت دارند. اين تصاوير به تازگي توسط شركت سازنده دوربين منتشر شده‌است. در تصوير بالا قصر خورشيد ديده مي‌شود،‌جايي كه رهبران كره شمالي در آن دفن شده‌اند.

کره شمالی

در اين تصاوير اجسام مرتفع دچار اعوجاج شده‌اند و به نظر مي‌آيد به سمت جلو و عقب حركت مي‌كنند. اين تاثير از آن رو ايجاد شده‌است كه ايستگاه فضايي بين‌المللي با سرعت 28100 كيلومتر بر ساعت در مدار زمين در حركت است و تصاوير توسط يك نرم‌افزار تصحيح مي‌شوند تا بتوانند روي يك نقطه متمركز بمانند.

البته آنچه توسط دوربين مجهز ايستگاه فضايي ثبت مي‌شود،‌در برابر جزئياتي كه ماهواره‌هاي تجاري ثبت مي‌كنند بسيار كدر و نامشخص است، و ترديدي نيست كه ماهواره‌هاي نظامي از وضوح بيشتري نسبت به همه ماهواره‌هاي ديگر برخوردارند. درواقع چشم‌هاي زيادي در آسمان وجود دارند كه مي‌توانند صفحه نمايشگر موبايلي كه در دست داريد را ببينند، اما مقرراتي براي فروش تصاويري در اين واضح وجود دارند كه فروش اين نوع تصاوير را محدود ساخته‌است.

کد خبر 349655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار