همشهری آنلاین: وزیر اول اسکاتلند در کنفرانس سالانه حزب ملی اسکاتلند اعلام کرد برگزاری همه پرسی مجدد برای جدا شدن از بریتانیا را بررسی خواهند کرد.

نیکولا استروجن، وزیر اول اسکاتلند

به گزارش يورو نيوز، پیامدهای منفی برکسیت کم کم در حال نمایان شدن است. نیکولا استروجن، وزیر اول اسکاتلند، روز پنجشنبه (22 مهر) در کنفرانس سالانه حزب ملی اسکاتلند اعلام کرد که برگزاری همه پرسی مجدد برای جدا شدن از بریتانیا را بررسی خواهند کرد.

او گفت: «معتقدم اسکاتلند می‌تواند درباره استقلالش تصمیم بگیرد. اگر به سود کشورمان باشد، صلاحیت آن را داریم که پیش از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به این موضوع بپردازیم. طرح انجام همه پرسی استقلال، هفته آینده منتشر می‌شود و مورد بررسی قرار می گیرد.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا معتقد است تنها دولت می‌تواند درباره زمان آغاز مذاکرات برکسیت تصمیم‌گیری کند. امری که با مخالفت برخی نمایندگان مجلس روبرو شده است.

خانم استرجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند در این زمینه اظهار داشت: نتیجه آرا ابزاری شده برای پوشاندن نوع "خروج سختی" که در نظر دارند. حق انجام این کار را ندارند. آنها می‌خواهند با وجود پیامدهای ویرانگر این موضوع، این کار را بکنند. بدتر از همه، می‌خواهند این کار را بدون مجوز مجلس و بررسی‌های دقیق انجام بدهند.»

مردم اسکاتلند ۲ سال پیش رای به ماندن در بریتانیا دادند، ولی هم اکنون فضای سیاسی تغییر کرده و موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح است.

در همه پرسی ماه ژوئن، ۶۲ درصد از اسکاتلندی‌ها به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند.

کد خبر 349251

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha