همشهری آنلاین: به گفته محققان، ترکیبات مبتنی بر کافئین، در کاهش روند پیشرفت بیماری پارکینسون امیدبخش به نظر می‌رسند.

به گزارش مهر، محققان کانادایی دو ترکیب شیمیایی مبتنی بر کافئین را در راستای پیشگیری از پیشرفت بیماری پارکینسون موثر شناخته اند.

بیماری پارکینسون با حمله به سیستم عصبی موجب لرزش‌های غیرقابل کنترل، سفتی عضلات و حرکات کُند و غیرمشخص می‌شود و عمدتا در افراد میانسال و مسن روی می‌دهد. بواسطه نابودی سلول‌های مغز (نورون‌ها) تولیدکننده دوپامین، این اتفاق حادث می‌شود.دوپامین ناقل عصبی ضروری است که امکان ارتباط نورون ها را با یکدیگر فراهم می‌سازد.

تیم تحقیق از دانشگاه ساسکاچوان بر پروتئین موسوم به آلفاسینیوکلین (AS) که در تنظیم دوپامین دخیل هستند، تمرکز کردند. در مبتلایان به بیماری پارکیسنون، AS در ساختار فشرده مرتبط با مرگ نورون‌های تولیدکننده دوپامین درگیر می‌شود.

جرمی‌لی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «بسیاری از ترکیبات درمانی فعلی متمرکز بر تقویت خروجی دوپامین سلول‌های باقیمانده هستند اما این روند درمانی تا زمانی موثر است که سلول‌های کافی وجود داشته باشند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «هدف تحقیق ما حفاظت از سلول‌های دوپامین با جلوگیری از دخالت AS است.»

تیم تحقیق با ترکیبات کافئین مطالعه خود را آغاز کردند. آنها دریافتند دو ترکیب مبتنی بر کافئین مانع از تجمع پروتئین AS می‌شود و اجازه می‌دهد سلول‌ها به شکل عادی و نرمال رشد کنند.

کد خبر 348795

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها