همشهری آنلاین: شورای امنیت روز پنجشنبه به اتفاق آرا آنتونیو گوترش را به عنوان نامزد پیشنهادی برای تصدی دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزید.

Antonio Guterres

گوترش پس از رای شورای امنیت نخستین سخنرانی‌اش را به چهار زبان انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی و پرتغالی ایراد کرد. وی گفت: «برای بیان احساسم دو کلمه کافی است: تواضع و تشکر.»

گوترش افزود که جهان با مشکلات بی شماری دست و پنجه نرم می‌کند و سازمان ملل چالش‌های زیادی پیش رو دارد.

به گزارش يور نيوز او گفت که شورای امنیت با سرعت و اجماع وی را برگزیده و ابراز امیدواری کرد که این موضوع نمادی باشد از وفاق و همبستگی شورای امنیت برای مقابله با چالش های عصر حاضر. وی وعده داد که تمام تلاش خود را برای کمک به مردم آسیب پذیر، قربانیان جنگ، تروریسم و بی عدالتی به کار ببندد.

آقای گوترش، سیاستمدار سوسیالیست هوادار نهادهای اروپایی به شمار می رود. وی نخست وزیر پرتغال و کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بود و روابط دوستانه ای با بان کی مون، دبیرکل فعلی سازمان ملل دارد. بان کی مون با استقبال از انتخاب آقای گوترش، وی را «بهترین گزینه» برای جانشینی اش خواند و گفت: «ما در طول دوران طولانی و ممتاز خدمت او به عنوان کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با هم کار کردیم. او شفقت عمیق خود را نسبت به میلیون ها نفری که ناگزیر به ترک خانه هایشان شده اند نشان داد.»

قرار است هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل دبیرکلی آقای گوترش را به رای بگذارد. اگرچه عمدتا این رای گیری جنبه نمایشی دارد. به این ترتیب به احتمال قریب به یقین آقای گوترش نهمین دبیرکل سازمان ملل خواهد بود.

کد خبر 348758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =