همشهری آنلاین: نیروی دریایی عربستان آماده کلید زدن رزمایشی در آب‌های خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در ابتدای اکتبر تحت عنوان "درع خلیج ۱" است.

saudi navy

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، سرلشکر عبدالله بن سلطان السلطان، فرمانده نیروی دریایی عربستان اعلام کرد، این رزمایش دریایی با حضور تشکیلات نیروی دریایی در ناوگان شرقی و با مشارکت کشتی‌ها، هواپیماها، نیروهای دریایی و یگان‌های ویژه امنیتی دریایی انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد، این رزمایش در چارچوب سلسله رزمایش‌هایی است که نیروی دریایی عربستان در آب‌های خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان برگزار می‌کند.

این مقام سعودی افزود: این تمرین با هدف بالا بردن آمادگی نظامی و کسب مهارت‌های لازم از طریق دقت در برنامه‌ریزی و اجرا و توانایی عملی کردن تدابیر رهبری و تسلط بر یگان‌های مختلف در انجام عملیات در راستای دفاع از مرزهای عربستان و حمایت از گذرگاه‌های حیاتی و آب‌های منطقه‌ای و ممانعت از هر گونه تجاوز و علمیات تروریستی احتمالی است که ممکن است دریانوردی در خلیج فارس را با مشکل روبه‌رو کند.

این مسئول سعودی تصریح کرد، این رزمایش منعکس کننده سطح ویژه نیروهای دریایی و آمادگی و مهارت آنهاست.

اعلام این رزمایش از سوی عربستان سعودی در همان روزی منتشر شد که ناوهای ایتالیا با دو ناو ایرانی در تنگه هرمز رزمایش دریایی برگزار کردند.

تنگه هرمز یکی از مهمترین گذرگاه‌های آبی است که خلیج فارس و دریای عمان را از هم جدا می‌کند و از طریق آن مقادیر زیادی نفت عربستان، ایران، کویت و عراق عبور داده می‌شود.

عربستان و ایران در دو طرف خلیج فارس قرار دارند و تهران قبلا به بستن تنگه هرمز تهدید کرده بود.

کد خبر 347936

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha