پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر نفت ضمن ابراز خرسندی از نتیجه نشست مشورتی اوپک گفت: یک تصمیم استثنایی در اوپک گرفته شد.

opec

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه چهارشنبه، هفتم مهرماه پس از بیش از چهار ساعت حضور در نشست مشورتی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در الجزایر گفت: اوپک پس از ٢ سال و نیم برای مدیریت بازار به اجماع رسید.

وی افزود: وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک تصمیم گرفتند به پیشنهاد دبیرخانه اوپک، تولید این سازمان را تا سقف تولید ٣٢.٥ تا ٣٣ میلیون بشکه در روز تعیین کنند که این رقم باید میان اعضای اوپک تقسیم شود.

وزیر نفت ادامه داد: اوپک تصمیم گرفت یک کمیته تخصصی سطح بالایی متشکل از اعضای این سازمان تشکیل شود و این کمیته پیشنهاد خود را درباره سطح تولید کشورهای عضو، برای نشست بعدی اعضای این سازمان ارائه دهد.

زنگنه گفت: اعضای اوپک تصمیم گرفتند روزانه حدود ٧٠٠ هزار بشکه از تولید نفت خام خود بکاهند.

وی تصریح کرد: این کمیته تخصصی سطح بالا متشکل از اعضای اوپک همچنین به رایزنی‌های خود با کشورهای غیر عضو اوپک برای ایجاد ثبات در بازار نفت ادامه می دهد.

وزیر نفت درباره تصمیم اوپک در نشست مشورتی الجزایر گفت: به نظر من این تصمیم خوشحال کننده و بسیار مهمی بود که اوپک پس از دو سال و نیم برای مدیریت بازار گرفت، پیش از این اوپک آماده نبود که تصمیمی بگیرد، با وجود همه تنش‌هایی که القا می‌شد یا گاه میان اعضا وجود داشت، این تصمیم مقدمه خوبی برای ایفای نقش این نهاد بین المللی به شمار می‌رود.

زنگنه افزد: اوپک دوباره در شرایط بسیار دشوار نشان داد که می تواند اتحاد، اقتدار و استحکام داشته باشد و من امروز از این بابت بسیار خوشحالم و تصمیم اعضا را گامی بزرگ به پیش برای آینده این سازمان می‌دانم.

  • نشست مشورتی اوپک به نشست فوق العاده بدل شد

وزیر نفت در باره دلیل طولانی شدن نشست مشورتی اوپک در الجزایر گفت: بحث های زیادی در این نشست مطرح شد و در ادامه نشست مشورتی به نشست فوق العاده اوپک بدل و تصمیم های این نشست از اعتبار بیشتری برخوردار شد.

زنگنه اعلام کرد: رئیس کنفرانس و دبیرکل این سازمان برای اعلام نتایج این سازمان در پایان نشست فوق العاده یک نشست خبری خواهند داشت.

نشست مشورتی وزیران نفت و انرژی اوپک امروز بلافاصله پس از پایان پانزدهمین نشست مجمع بین المللی انرژی (آی یی اف) در الجزیره برگزار شد.

وزیر نفت ایران امروز پیش از آغاز نشست مشورتی اعضای اوپک با بیان این که گفت‌وگوهای الجزایر زمینه ساز توافق خواهد بود، اعلام کرده بود: توافق همه اعضای اوپک با برخی کشورهای غیر عضو اوپک لازمه چیره شدن بر مشکلات است.

زنگنه، افزایش تقاضا و کاهش ذخایر نفت در بازار را طی سه ماه آخر سال جاری میلادی و سه ماه نخست سال ٢۰١٧ زمینه ساز تقویت قیمت‌ها در بازار دانست و تصریح کرده بود: ما از اعضای اوپک انتظار داریم از بازگشت ایران به بازار نفت و کسب سهمیه تولید، پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی حمایت کنند.

محمد بن صالح الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر و رئیس دوره‌ای اوپک امروز در آغاز نشست مشورتی این نهاد بین المللی در الجزایر گفته بود: کشورهای عضو اوپک درباره لزوم تلاش‌ها برای کمک به تثبیت بازارهای جهانی نفت خام و کاهش نوسان قیمت‌ نفت، توافق نظر دارند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع اوپکی اعلام کرده است که وزیران نفت و انرژی اوپک پس از پایان نشست مشورتی این سازمان در الجزایر، تصمیم گرفتند تولید خود را در سطح ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ١٤ عضو اوپک هم اکنون روزانه ٣٣ میلیون و ٢٤٠ هزار بشکه نفت خام تولید می کنند.

یک منبع اوپکی به خبرگزاری رویترز گفته است: اعضای اوپک سطح تولید هر یک از کشورهای عضو این سازمان را در نشست عادی ماه نوامبر در وین اتریش تعیین می کنند.

یک منبع دیگر هم عنوان کرد: اعضای اوپک بر سر یک سطح تولید به توافق رسیده اند، این سازمان برای جلب همکاری با کشورهای غیرعضو اوپک رایزنی می کند.

صد و هفتادمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک به منظور بررسی تحولات بازارهای جهانی نفت خام ٣٠ نوامبر امسال (١٠ آذرماه) با حضور ١٤ عضو این سازمان در وین اتریش برگزار می شود.

کد خبر 347915

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha