همشهری آنلاین: مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم‌دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بارندگی در پاییز امسال در سراسر کشور از جمله تهران و به غیر از نوار ساحلی با تاخیر آغاز می‌شود اما زمستانی پرباران در پیش خواهیم داشت.

سال ۹۵ همراه با پاییزی خشک و زمستانی پرباران

به گزارش ايرنا، مجید آزادی روز سه‌شنبه گفت: در نیمه اول پاییز و اواسط آبان ماه، بارش در سراسر کشور به جزء نوار شمالی کم‌تر از حد طبیعی است و از این زمان به بعد به تدریج به شرایط عادی برمی‌گردد.

وی اظهار کرد: همچنین همزمان با تاخیر در بارندگی، افزایش یک تا 1.5 درجه‌ای دما را نسبت به میانگین بلندمدت در پاییز در سراسر کشور داریم اما کمینه دما که در صبح‌ها احساس می‌شود، تغییری نمی‌کند.

آزادی ادامه داد: علت تاخیر شروع بارش در پاییز به فعالیت سامانه مانسونی که در شبه قاره هند وجود دارد، مربوط است که امسال نسبت به سال گذشته قوی‌تر است؛ از این رو بر زمان آغاز بارش پاییزه کشور تاثیر می‌گذارد و این مساله موجب می‌شود تا بارش‌های پاییزه با تاخیر آغاز شود.

وی گفت: اما انتظار می‌رود در فصل زمستان شاهد بارندگی‌های خوبی در کشور باشیم که این مساله دقیقا برخلاف شرایط سال گذشته است به این صورت که سال گذشته پاییز پرباران و زمستان کم بارانی داشتیم اما امسال شرایط برعکس شده است.

مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم‌دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی افزود: پیش‌بینی می‌شود طی حدود پنج روز آینده نوار شمالی کشور شاهد بارندگی‌های خوبی باشد و از هفته آینده دما در سراسر کشور کاهش یابد و هوا خنک شود.

وی در مورد بارش در تهران گفت: سامانه‌های جوی نشان می‌دهد تا هفته آینده در تهران بارش نخواهیم داشت و فقط کمی در ارتفاعات شاهد بارندگی خواهیم بود.

کد خبر 347674

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha